BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Három év alatt a negyedével növelhető a Mátrai Erőmű teljesítménye

A legoptimistább forgatókönyv szerint a fűtési szezont átvészelhetjük anélkül, hogy a kereskedelmi gázmennyiség már valamikor márciusban elfogyna – erről Palkovics László technológiai és ipari miniszter egy gázkonferencián beszélt.

Az elmúlt időszakban jelentősen csökkent Magyarország energiakitettsége – mondta Palkovics László technológiai és ipari miniszter a Siófokon tartott 52. Nemzetközi Gázkonferencián, felidézve, hogy míg tíz éve az országnak csak két földgázátadó helye volt, jelenleg – bár az infrastruktúra ott is megvan – csak Szlovénia felé nem működik a gáz átadása és átvétele. Bár most észak és kelet felől a korábbinál kevesebb gáz érkezik, de a szükséges mennyiség beszerzését lehetővé teszik a hosszú távú gázvásárlási szerződések és a piaci viszonyok.

20220318 Kardoskút
Az Akvamarin Projekt keretében a Magyar Földgáztároló Zrt. egy megközelítőleg 2,5 MW összteljesítményű elektrolizáló rendszert és a hozzá tartozó hidrogén gázelőkészítő technológiát létesít a Kardoskúti Földalatti Gáztárolónál.
Fotó: Kurucz Árpád / Magyar Nemzet

Palkovics László szerint ha dél felől érkezik földgáz, és a piacról is tudunk vásárolni, akkor a legoptimistább forgatókönyv szerint a fűtési szezont átvészelhetjük anélkül, hogy a kereskedelmi gázmennyiség már valamikor márciusban elfogyna. A tél kezelhető lesz, hiszen a hazai föld alatti gáztárolók töltöttsége hétfő reggel már 72 százalékos volt – közölte az MTI. 

Amíg jön az olaj, rendben lesz az ellátás 

A miniszter kiemelte, hogy a villamosenergia-hálózatnak minden környező országgal van megfelelő sávszélességű kapcsolata, és stabil az üzemanyag-ellátása. Amíg a Barátság kőolajvezetéken megfelelő mennyiségű és minőségű nyersolaj érkezik, az ország ellátása rendben van, és a stratégiai készletből kitárolt mennyiséget is fogjuk tudni pótolni. Jelezte, hogy küszöbön áll az ország energiastratégiájának felülvizsgálata.

Palkovics László szerint most az a legfontosabb, hogy csökkenjen a földgáz aránya az energiamixben. Ez most 44-45 százalékra telhető a távfűtéssel és az elektromos energia előállításával együtt.

Az a cél, hogy 2050-re lehetőleg már csak annyi földgázt kelljen felhasználni Magyarországon, amennyi az időjárásfüggő, megújuló energiaforrások kompenzálásához szükséges.

További feladat a villamos energia iránti növekvő igény kiszolgálása, ehhez azonban nagymértékben fejleszteni kell a villamosenergia-rendszert (VER). A tervezett 31 – 16 milliárd eurónyi – projektből 11 milliárd eurónyi a VER fejlesztését célozza. 

A projektek között szerepel a Paksi Atomerőmű húszéves üzemidő-hosszabbítása és a Mátrai Erőmű fejlesztése, az utóbbiban a cél az erőmű teljes zöldátalakítása.

Itt kaphat helyet egy TCG, egy termokémiai elgázosító erőműközpont. A tervezett átalakításokkal 2025-ig 25 százalékkal növelhető meg az erőmű teljesítménye. Szintén e tervek között szerepel az évi 1,5 milliárd köbméteres hazai gáztermelés 2 milliárd köbméterre növelése, és vizsgálják a makói palagáz kitermelésének a lehetőségét.

A kormányon belül is vannak viták a szélenergiáról

Kitért arra is, hogy a hazai naperőmű-kapacitások a tervezettnél gyorsabban bővülnek, így 2025-ig elérik a 8, 2028-ig pedig a 12 gigawatt kapacitást. Ám kérdés, hogy hogyan fejleszthető a hálózat olyan ütemben, hogy ez az energia valóban a rendszerbe kerüljön. Arról is beszélt, hogy a szélenergiáról a kormányon belül is vannak viták. A szélenergia előnyének nevezte, hogy egy 4 megawattos szélerőmű lényegesen kisebb területet vesz igénybe, mint egy ugyanilyen teljesítményű, hat hektárt elfoglaló naperőmű.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.