Szeptemberben a hazai bruttó fogyasztás is csökkent az előző év hasonló időszakához képest 2,3 százalékkal. A maximális rendszerterhelés is 3,8 százalékkal volt alacsonyabb ebben a hónapban, mint tavaly szeptemberben. A hazai termelés alakulását a paksi karbantartás határozta meg.
A paksi havi átlagos órás termelés 1496 megawattóra volt, 16 százalékkal alacsonyabb, mint tavaly szeptemberben, de 9 százalékkal magasabb az előző hónapnál. A karbantartások miatt a lignittüzelésű termelés 9,5 százalékkal volt alacsonyabb, mint augusztusban. Az évszaknak megfelelően a megújulótermelés 26 százalékot esett, a naperőművi termelés a csúcsát szeptember 28-án érte el 1702 megawattal.
Az öt legnagyobb európai villamosenergia-piac aggregált fogyasztása 2,5 százalékkal, a közép-európai régió fogyasztása pedig 5,9 százalékkal csökkent szeptemberben az előző év azonos időszakához képest – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) szeptemberi riportjából.
A fogyasztást követve az öt legnagyobb piac (német, francia, olasz, spanyol, angol) termelése is csökkent az előző év szeptemberéhez képest: összeségében 3,5 százalékkal. Kiugró volt a francia termelés csökkenése, amely 25 százalékkal esett vissza, elsősorban a nukleáris egységek elhúzódó karbantartása miatt. Az öt piacon összességében a fosszilis alapú termelés 3 százalékponttal, míg a megújuló 6 százalékponttal nőtt az energiamixben 2021 szeptemberéhez viszonyítva. A megújulótermelés növekedésének a zömét a szélerőművi termelés tette ki. Ezzel egyidőben a nukleáris termelés súlya 9 százalékponttal csökkent.
A spot árak erősen csökkentek, az augusztusi megawattóránként 500 eurós átlagos árszinthez képest szeptemberben 390 euró volt a másnapi árak átlaga. A másnapi zsinórárak 132 és 618 euró között ingadoztak megawattóránként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.