Nem annyiba kerülnek a németek új tengeri földgáztermináljai, amelyek az elvesztett orosz import egy részét pótolnák, mint tervezték, hanem több mint a háromszorosába, ráadásul késésben vannak az építkezésekkel a rossz időjárás miatt. A becsült költség eszeveszett sebességgel emelkedett. Eredetileg hárommilliárd eurót (1250 milliárd forintot) terveztek erre a célra költeni. Három hete még Robert Habeck gazdasági miniszter ennek több mint a duplájára becsülte a költséget.
Beate Baron szóvivő pénteken már azzal állt elő a minisztérium sajtótájékoztatóján, hogy az LNG- (cseppfolyósított földgáz) terminálok 9,7 milliárd euróba kerülnek a 2022-es indulás és 2038 között.
Ez alighanem a földgáz árát is érinti, hiszen a kormányzat úgy tervezi, hogy nem a költségvetés állja a költségeket.
Ezeket a költségeket az újragázosítási díjakból származó bevételek fedezik, amelyek persze csak akkor kezdenek el befolyni, amikor megkezdik a működést. Természetesen nem látunk a jövőbe, és persze lehet még változás
– mondta.
Öt úszó terminált építenek, ebből kettőnek már a télen működnie kellene. Az a terv, hogy december elején elinduljanak a szállítások, már füstbe ment. Az építkezést a rossz idő – az erős szelek, a hideg és a nagy hullámverés – hátráltatta.
A három legelőrébb tartó terminál összesített kapacitása 20 milliárd köbméter földgáz, a 2021-es oroszországi import 40 százaléka, és minél később lépnek be, annál kiszolgáltatottabb lesz a német gazdaság a télen – írta a Bloomberg.
Mire valamennyi tervezett terminál elkészül, a német gázszükséglet mintegy harmadrészét lehet fedezni ezeken keresztül a kormányzati becslés szerint.
Alig valamire elég a németek katari LNG-beszerzési sikereHosszú távú gázszállítási szerződést kötött Németország Katarral. A szállítások 2026-ban kezdődnek el, s csupán az éves német gázigény nem egészen 4 százalékát fedezik. |
A hálózatot üzemeltető BNetzA egyébként pénteken takarékoskodásra szólította fel a német háztartásokat és vállalatokat. A polgárok
talán nem kellene, hogy teljesen felcsavarják a fűtést, és gondolják át jól, hogy melyik helyiségeket kell fűteniük
– mondta a vállalat elnöke, Klaus Müller az ARD közszolgálati csatornának.
A vasárnapig eltelt egy hétben az ipari fogyasztók 12, a háztartások és a kereskedők 13 százalékkal csökkentették a gázfogyasztásukat, pedig Müller korábban 20 százalékos megtakarításra kérte őket, hogy ezzel fedezzék az orosz szállítások kiesését.
Amerikába mentem, mesterségem címere: német vegyiparA német vegy- és gyógyszeripari cégek főként az energiaárak miatt kelnek át az Atlanti-óceánon, ám egyéb okok is meghúzódnak a háttérben. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.