BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Talicskával hozta a pénzt a fűtőelem a Roszatomnak

Megérkezett a kínai megrendelőhöz a gyorsneutronos reaktor számára gyártott oroszországi fűtőelem.

Számos 2022-es gazdálkodási mutatójának terv feletti növekedésére számít az oroszországi Roszatomhoz tartozó TVEL nukleáris üzemanyaggyár, amely a honlapja szerint az idén minden szerződéses kötelezettségét teljesítette.

A Kínába küldött fűtőelemkötegek. Fotó: Roszatom


Üzemanyag-eladásainak bevétele 273 milliárd rubelre várható, ez 16 százalékkal több az egy évvel korábbinál. Az export devizabevételei az előrejelzések szerint éves szinten közel 56 százalékkal, 1,18 milliárd dollár fölé nőnek, a konszolidált EBITDA pedig 76 milliárd rubel körül alakul, de itt a társaság nem szerepeltet összehasonlító adatot. A tíz évre szóló külföldi rendelésállománya 4 százalékos éves bővüléssel elérte a 18,7 milliárd dollárt. Számos eredményt is elért a TVEL 2022-ben az ipari, kereskedelmi, tudományos és műszaki szférában, ezekből néhányat kiemelünk.

Új típusú üzemanyagok sora készül

Éppen a legfrissebb hír, hogy a TVEL legyártotta és leszállította az épülő első kínai nagy teljesítményű gyorsneutronos (CFR) 600-as reaktorának nukleáris fűtőanyagát. E célból az Elemas nevű elektrosztáli gépgyárában új üzemet is kialakítottak, amelyet felkészítettek a külföldi tervezésű reaktorok kiszolgálására. A társaság közleményéből kiderül, hogy az üzemanyagkazetták vasúton jutottak el rendeltetési helyükre Elektrosztálból, míg előzőleg a reaktorvezérlő és a reaktor védelmi rendszere repülőn utazott. 

Első blokkjának elindításával a kínai Fucsien tartományban lévő Hsziapu Atomerőmű lesz az első nagy teljesítményű gyorsneutronos reaktorral működő atomerőmű Oroszországon kívül. 

A másik két működő létesítmény, a BN-600 és a BN-800 nátriumhűtéses reaktor, mindkettő a Szverdlovszki régióban lévő Bjelojarszki Atomerőműben működik.

A Roszatom több mint negyven éve gyárt üzemanyagot gyorsneutronos reaktorokhoz, és nagy lehetőséget lát Oleg Grigorjev, a TVEL kereskedelmi és nemzetközi üzletágért felelős alelnöke szerint a kétkomponensű nukleáris energiastratégiája megvalósításában, azaz a termikus és a gyorsneutronos reaktorok egyidejű üzemeltetésében.

A CFR-600 üzemanyag szállítására vonatkozó szerződés a nukleáris együttműködésről szóló 2018-as orosz–kínai kormányközi megállapodás részeként született. A megállapodás elsősorban orosz tervezésű, VVER-1200-as reaktorokkal ellátott, 3+ generációs erőművek sorozatgyártására vonatkozik, két kínai helyszínen: a Tianvani Atomerőműben és a Hszudabao Atomerőműben. 

A Roszatom közleménye kiemeli, hogy Oroszország következetesen fejleszti nemzetközi kereskedelmi és gazdasági kapcsolatait, a baráti országokkal való együttműködésre helyezve a hangsúlyt. A külső korlátozások ellenére az orosz gazdaság növeli exportlehetőségeit, árut, szolgáltatásokat és nyersanyagokat szállít szerte a világon. Folytatódik a nagy energetikai projektek megvalósítása, amelyek közül kiemelkedő a VVER-1200-as reaktorokkal felszerelt új, 3+ generációs erőművek építése Kínában a Tianvani Atomerőműben és a Hszudabao Atomerőműben, valamint számos más helyszínen, köztük Pakson.

Honlapján további, 2022-es üzemanyag-fejlesztésekről is beszámol az orosz atomholding. Az indiai kudankulami atomerőműben egyik VVER-1000-es (nyomottvizes) blokkját például az idén átállították a meghosszabbított, 18 hónapos üzemanyagciklusra, és hamarosan átáll a 2. blokk is. (A paksi atomerőmű 12 hónaposról váltott 15 hónapos üzemanyagciklusra.) A VVER reaktorok nukleáris üzemanyagciklusának lezárására megtervezték az 5. generációs fűtőelemkötegek teljesen automatikus gyártását, a következő lépés további ilyen fűtőelemkötegek előállítása lesz szabványos urán üzemanyaggal nagy teljesítményű reaktorok számára. Az üzemanyagciklus zárása a kiégett fűtőelemek újrahasznosítását jelenti, aminek eredményeként az eredetinél sokkal kevesebb, véglegesen tárolandó radioaktív hulladék marad vissza.

Megint más termék a SNUP rövidítésű sűrű nitrid urán–plutónium összetételű tüzelőanyag, ezt majd a 2021 dereka óta épülő, Breszt-OD-300-as, ólomhűtésű, gyorsneutronos reaktor fogja használni. Az idén kibővültek a TVEL által gyártott, toleránsnak nevezett, lényegében balesetálló, ATF üzemanyagok reaktortesztjei, és kifejlesztettek egy technológiát is az üzemanyag-pelletek urán-diszilicidből történő előállítására. Már ezeket is tesztelik.

Épül a gyorsreaktor

A TVEL szeverszki telephelyén áll majd az említett új generációs Breszt-OD-300 gyorsreaktor, és ugyanitt vannak, lesznek egyes nukleárisüzemanyag-gyártó létesítmények is. Már hegesztik az épülő atomerőmű reaktorának alaplemezét, az erőmű hűtőtornyát 44,5 méter magasságig megépítették, és tervezik az üzemanyag-újrafeldolgozó modult. Az alkalmazottaknak nyitott helyi képzési központ kiegészül majd egy szimulátorral is. A telephelyen december 29-én helyezték üzembe azt a berendezést, amely egy olyan szivattyút fog tesztelni, amely a reaktor hűtőfolyadékaként a világon elsőként olvadt ólmot keringet.

A TVEL 2022-ben szerződést kötött a tádzsikisztáni Tabosarban lévő urántartalmú hulladékok lerakóiban és zagyokban lévő urán visszanyeréséről. A TVEL egyébként ipari integrátori feladatokat is ellát a nukleáris létesítmények leszerelésének területén, a Roszatomnak pedig ez az első szerződése a FÁK-ban az uránmaradék visszanyerésére.

Gigagyárban készül a lítiumionos akkumulátor

A kalinyingrádi Nyeman városában lítiumionos akkumulátorokat gyártó üzem építésébe fogott az idén a TVEL. 

Az első orosz „gigagyár” éves kapacitása 4 gigawattóra lesz, ennyi elég az oroszországi elektromos járművek gyártói igényeinek kielégítésére.

Vontatási célú és helyhez kötött energiatároló rendszerek is készülnek itt 2025-től. Közben megkezdődött a lítiumionos energiatároló rendszerek összeszerelése a Moszkvai Polifémgyárban, ahol évente legfeljebb 150 megawattórányi energiát tároló helyhez kötött akkumulátor vagy körülbelül 2000 járműhöz való vontatási akkumulátor készülhet. 

A Roszatomhoz tartozó T-Com megkezdte a távközlési berendezések összeszerelését, az eszközöket oroszországi szoftverekkel látják el. A fő vevők az ipari, energetikai, távközlési és nukleáris ipari vállalkozások, valamint tudományos, oktatási és egészségügyi intézmények.

A világon minden hatodik reaktor a TVEL üzemanyagát használja

A TVEL nukleáris üzemanyaggyártással, uránátalakítással és -dúsítással, gázcentrifuga-gyártással foglalkozó vállalkozásokat, valamint kutató- és tervezőszervezeteket foglal magában. Az orosz atomerőművek egyetlen kizárólagos nukleáris üzemanyag-szállítójaként tizenöt országban összesen 75 atomerőművi reaktort, a világ kilenc országának kutatóreaktorát, valamint az orosz atomflotta hajóinak reaktorait látja el üzemanyaggal. A világon minden hatodik reaktor a TVEL üzemanyagát használja. A TVEL a világ legnagyobb dúsítotturán-gyártója, és vezető szerepet tölt be a stabil izotópok globális piacán. Új üzletágakat fejleszt a vegyészet, a kohászat, az energiatárolási technológiák, a 3D-s nyomtatás, a digitális termékek, valamint a nukleáris létesítmények leszerelése területén.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.