A tervek szerint február végétől, március elejétől már kommunikálja az energetikai tárca, hogy legkésőbb nyártól milyen támogatásokra pályázhatnak a hidrogéngazdaság hazai szereplői – jelentette be a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség rendezvényén Horváth Viktor, az Energetikai Minisztérium hidrogéngazdaságért felelős főosztályvezetője. Felidézte, hogy bár a nemzeti helyreállítási terv vissza nem térítendő lábát az uniós illetékesek elfogadták, annak a csomagnak nincs hidrogénlába, csak más, villamos energiát érintők, viszont remélhetőleg felpörögnek a hidrogénnel kapcsolatos tárgyalások is a bizottsággal.
A magyar fél a hidrogén előállítására és a felhasználására is szeretne forrást, ugyanakkor a hazai pályázók mozgásterét beszűkíti, hogy a nyertes projekteket 2026-ban meg is kell valósítani. Bár e határidőtől egyes esetekben – a bizottsággal erről való egyeztetések sikere esetén – el lehet távolodni, a magyar fél alapvetően olyan forrásmennyiségben gondolkodik, amelynek a beruházásai teljesíthetők is 2026-ban.
Horváth Viktor hangsúlyozta: az ismertetettek mögött nincs sem kormány-, sem miniszteri döntés, egyelőre a tervezésnél, egyeztetésnél tartanak.
Számolják például, hogy a különböző támogatástípusoknak milyen hatása lenne. Felhasználási oldalon annak az elérése a cél, amit az ország hidrogénstratégiája is megfogalmaz, vagyis a hidrogénalapú közlekedés és az ipari azon szegmensének megsegítése, amely árammal nehezen tudja kiváltani a földgázt.
A tárcánál szeretnének bevezetni egy olyan, valószínűleg kedvezményes hitellel segített konstrukciót, amely a hidrogéntechnológián kívül kiterjedne más megújulókra is, és amely révén szélesedne az adott technológiákhoz kapcsolódó kivitelezői bázis. A kedvezményes hitelt például technológiaváltásra vagy -bővítésre lehetne használni. Jelentős összeg segítené az érintett humánerőforrás-képzést is. Ezek hatása 2025-ben kevésbé, inkább 2026-tól lesz érezhető.
A tárca előtt álló rövid távú feladatok egyike a hidrogéngazdaságot érintő szabályozás kidolgozása. „Le kell hűtenünk az elvárásokat, mert az elkészült koncepció nem olyan vaskos, mint szerettük volna. Kiderült, hogy már több uniós szabályozás született a hidrogéngazdaság szabályozására, de nem biztos, hogy ezek Magyarországon is átmentek volna” – magyarázta a főosztályvezető. Mint elmondta, a bizottsággal egyelőre a környezetvédelmi egyeztetés terén sem sikerült előrelépni, de reméli, hogy 2024 ebből a szempontból eredményes lesz. Ezért a kormány ez év tavaszán csak egy kisebb jogszabálytervezet-csomagot kap, jövőre pedig remélhetőleg egy nagyobbat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.