Ukrajna atomerőművei a Richter-skála szerinti akár 7. fokozatú földrengésnek is képesek ellenállni – szögezi le a Telegram-csatornán az e létesítményeket üzemeltető ukrajnai Enerhoatom társaság. Ugyanakkor – mint írja – a törökországi és a világ más térségeiben történt rengéseket Ukrajnában is érzékelték, a Hmelnickij és a dél-ukrajnai atomerőművek szeizmikus megfigyelőrendszerei is kimutatták.
Az Enerhoatom tájékoztatása szerint Ukrajna minden atomerőműve fel van szerelve olyan berendezéssel, amely rögzíti a földkéreg rengését. A Központi Speciális Irányítási Központ valós időben figyeli és regisztrálja a normálistól eltérő szeizmikus történéseket azokon a területen, amelyeken az atomerőművek találhatók. „Az összes ukrán atomerőművet a régió szeizmikus aktivitásának figyelembevételével tervezték” – idézte a hír a társaság elnökét, Petro Kotint, aki hozzátette, hogy az építkezés helyszínéül eleve a legbiztonságosabb területeket választották.
Az ukrajnai atomerőművek vészvédelmi rendszere szükség esetén hat ponton azonnal leállítja és biztonságos állapotba helyezi a blokkokat. Az Enerhoatom NAEC szeizmikus veszélytanulmányával kapcsolatos munkát a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) nemzetközi ajánlásainak figyelembevételével végezték, és az Ukrán Állami Atomenergia-szabályozási Bizottság hagyta jóvá.
Tízévente minden reaktor biztonságát újraértékelik a szeizmikus ellenállás szempontjából, és szükség esetén további intézkedéseket tesznek az erőművek védelmére.
Az Enerhoatom azt is írja, hogy a „nyugati szakértők” által használt skála a földrengés okozta pusztítás fizikai hatásait veszi figyelembe, nem pedig a jelentkező energia nagyságát, mint a Richter-skála. Ennek alapján a törökországi 8-9-es erősségű földrengés a Richter-skála 6-7-es fokozatával egyenlő. (A hétfő hajnali törökországi rengést a nemzetközi és a hazai hírek is a Richter-skála szerint 7,8-es fokozatúnak írták, az ezeket követők kevésbé erősek, ám szintén pusztítók voltak – a szerk.) Mint a Világgazdaság beszámolt, a rengést észlelték a Törökország déli részén, a rengés epicentrumától mintegy 400 kilométerre, Akkuyuban épülő atomerőmű területén is, de ott sem okozott problémát.
Az ukrajnai – és nyilván a világ számos részén működő – atomerőművekhez hasonlóan a Paksi Atomerőművet is ellátták olyan védelmi rendszerrel, amely adott mértékű szeizmikus mozgásra reagálva leállítja a létesítményt. „Nem tudok róla, hogy most bármit érzékeltünk volna” – válaszolt a Világgazdaságnak Kovács Antal, a társaság kommunikációs igazgatója. Egyben közölte, hogy olyan földmozgás korábban sem volt, amelyre a paksi műszer reagált volna. Egy esetleges rengéskor működésbe lépne az említett védelmi rendszer.
Magyarázata szerint Paks és a török földrengés helyszíne olyan távol van egymástól, hogy legfeljebb a szeizmológusok eszközei észlelhettek valamit.
A Paksi Atomerőmű ilyen mozgásoknak való ellenálló képességét egyébként 0,25 G vízszintes gyorsulásban határozták meg, ami a Richter-skálára lefordítva durván annyit jelent, hogy az atomerőmű kibírna egy fukusimai erősségű rengést is. (A 2011. március 11-i baleset nagyságáról az akkori hírek több adatot is közöltek, a legnagyobb fokozat 9,1-es volt. Maga az atomerőmű-baleset a Nemzetközi Nukleáris Eseményskála (INES) szerinti legsúlyosabb, 7-es fokozatot kapta.)
Ugyanakkor – idézte fel Kovács Antal – nem Fukusimát követően, de volt az atomerőműben egy nagyon komoly földrengésvédelmi program, amikor olyan szilárdságú acélelemekkel erősítették meg a létesítményt, amilyeneket a Szabadság hídnál is használtak. Ez része volt az atomerőműben egyébként is folyó fejlesztéseknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.