BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kóser áramot biztosít az izraeli kormány az erre igényt tartó háztartásoknak

Az izraeli kormány több mint tizenegy milliárd forintnyi sékelből alakít ki áramtárolót, ahol kóser áramot fognak tárolni. Ennek lényege, hogy az arra igényt tartó, rendkívül vallásos háztartások igényelhetnek a kóser áramból is az otthonuk ellátására. A kóser áram lényege, hogy szigorúan nem szombaton előállított áramról van szó.

Az izraeli kormány elfogadta az ultraortodox vallásos pártok követelésére a kóser áram kialakításának tervét – jelentette a helyi média hétfőn. A 120 millió sékelből (több mint tizenegy milliárd forintból) létrejövő áramtároló beruházás biztosítani fogja, hogy olyan kóser áramot fogyasszanak az erre igényt tartó ultraortodox városokban, lakónegyedekben, amelyet nem szombaton, hanem a hét más napjain termeltek a zsidó dolgozók, és ezzel nem sértik meg a szombati munkavégzés tilalmát.

Family's one day of quarantine in Jerusalem
JERUSALEM - APRIL 15: Daughter Rodina (Front) studies as her mother Hedil El-Malabi (Rear), a Palestinian teacher, prepares notes for students while working from home as schools remain closed and curfew continues within measures against the coronavirus (COVID-19) in Jerusalem on April 15, 2020. Mostafa Alkharouf / Anadolu Agency (Photo by Mostafa Alkharouf / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
Fotó: Mostafa Alkharouf / AFP

Az izraeli kormány vasárnapi ülésén ennek érdekében elfogadta az első, elektromosságot tároló kísérleti rendszer felépítését az ultraortodox Bné Brak városban, 

amelynek költségeit bírálói szerint a teljes lakosság állja, azok is, akik nem igényelnek a vallási előírások szigorú betartása érdekében kóser áramot.

A zsidó vallás szabályait betartó izraeliek általában nem működtetnek szombaton elektromos készülékeket, mert azok ki- és bekapcsolása munkavégzésnek számít, és ezért tilos. Ugyanakkor passzívan ők is fogyasztanak szombaton áramot, általában kapcsolók helyett automatikus időzítők előre beállításával.

Az Izraelben élő ultraortodox, vagyis haredi politikusok és rabbik már régóta szorgalmazták energiatároló létesítmények létrehozását, hogy ezekkel megakadályozzák a vallási törvények megsértését, ne használjanak olyan áramot, amelyet zsidók termeltek a szent pihenőnapon.

Az utóbbi években több ultraortodox városrészben generátorokat működtettek szombaton, de ez a módszer nem biztonságos, és lényegesen többe kerül, mint az elektromos művek megtermelte áram.  

Kongatja a vészharangot Yellen: egy hónap múlva fizetésképtelenné válhat az Egyesült Államok

A pénzügyminiszter szerint egy hónap múlva nem tudják törleszteni a hiteleket az adósságplafon emelése nélkül.

Avigdor Liberman, az ellenzékben lévő jobboldali Izrael a Hazánk párt elnöke tiltakozott a haredi politikusok szerinte vallási kényszert jelentő követelése ellen, és arra figyelmeztetett, hogy 

a kóser villamos energia országos kiterjesztése legalább 90 milliárd sékelbe (több mint 8300 milliárd forintba) kerülne, 

amit a teljes lakosság fizetne meg.  

Mindannyiunk számára világos, hogy ugyanaz a középosztály finanszírozza ezt, mint akik az izraeli hadseregben szolgálnak, akik tartalékos katonai szolgálatot látnak el, akik dolgoznak és adót fizetnek

– írta a Twitteren Liberman.

A kísérlet költségeit nem a fogyasztók fogják állni

– ígérte válaszul Jiszrael Katz nemzeti infrastruktúra-, energia- és vízügyi miniszter Twitter-fiókjában. Katz azt mondta, hogy az energiatároló nyereséges lesz és megtérül. Tervei szerint az izraeli villamos energia közel felét előállító, állami tulajdonban lévő helyi elektromos művek három éven belül eladja majd a tárolót a magánszektornak, ezzel szerinte tovább növelve a beruházás hasznát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.