Kirgiz vízerőmű beruházás iránt érdeklődik a Ganz Transzformátor a Trend News Agency híre szerint, amely Gál Gergelyre, a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. ügyvezető igazgatójára hivatkozik. A Ganz csak néhány hete tette közzé, hogy az idén Egyiptom egyik kiemelt jelentőségű vízerőművénél, az Esna erőműnél végez jelentős, több szakaszból álló szervizt. A munka első, májusban záruló szakaszában egy 16,8 MVA teljesítményű hidrogenerátor karbantartását végezte el. Az év végéig még két generátor van hátra.
A Világgazdaság áprilisban írta meg, hogy tavaly az előző évinek majdnem a kétszeresére növelte az árbevételét a cég, erről a néhány napja közzétett éves jelentésében e szerint részletek is olvashatók. Az idén további 50 százalékos forgalombővítésre készül, és alkalmazna újabb 100 dolgozót. A vállalat közel 15 országban aktív, így számos európai ország mellett Észak-Afrikában és a közel-keleti térségben is. Három üzletága – a transzformátor, a forgógép és a szerviz – tavaly csaknem 60 jelentősebb projektet teljesített bel- és külföldön. A múlt év végére az árbevételének már a fele származott a külföldi piacokról, ezen belül nőtt az Európai Unión kívüli értékesítés is.
Ígéretesek a kirgiz lehetőségek is. Az ország elnöke, Szadit Japarov június 3-án arról tájékoztatta az Európai Tanács elnökét, Charles Michelt Csolpon-Atában (ott működik Kirgizisztán egyik repülőtere) hogy
országa kész „nagy víz- és más megújuló energia erőműberuházások megvalósítását felkínálni az Európai Uniónak”
– írja a helyi Akipress hírügynökség. Ilyen projektekre sok ország, például Oroszország, Kazahsztán és Kína is nyitott, nemcsak a közép-ázsiai országban az odaérkező üzletemberek küldöttségéről szóló, hanem korábbi hírek alapján is. A nemzeti Kabar hírügynökség például márciusban arról számolt be, hogy miután egy éve közzétették a Kambar-ata 1 vízerőmű építésének kirgiz tervét, most januárban pedig megszületett a kirgiz-kazah-üzbég energiaminiszteri szintű megállapodás a projekt ütemezéséről, márciusban Oroszország jelezte is, hogy kész beszállni a megvalósításba. A 256 méter magas gáttal kialakított létesítmény tervezett 1860 megawatt lenne. Ez évi 5,6 milliárd kilowattóra áramot jelent. A gát mögötti tárolóban 5,4 milliárd köbméter víznek lenne hely. A beruházás 2025-re készülne el. Mindez 2,9 milliárd dollárba kerülne. A pénz a költségvetésből és beruházóktól származna.
Az országban (Dzsalal-Abad térségben) jelenleg is épül tíz kisebb vízerőmű, a meglévők teljesítménye pedig áprilisban 27 százalékkal nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.