Folyik a Központi Fizikai Kutató Intézet telephelyén 1959 óta működő budapesti kutatóreaktor (BKR) tízévente esedékes időszakos biztonsági felülvizsgálata (IBF). E vizsgálat eredményén múlik, hogy a létesítmény kap-e engedélyt a 2023. december 15. utáni, újabb tíz évig tartó működésre. A jelzett napon jár ugyanis le az üzemeltetési engedélye.
A vizsgálatot az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) végzi, de mellette a vonatkozó törvényben felsorolt más hatóságok is részt vesznek annak eldöntésében, hogy kiadható-e az új engedély – magyarázza közzétételében az OAH. A hivatal a többi között a nukleáris biztonsági, védettségi és biztosítéki követelmények teljesüléséért felelős, de energiapolitikai kérdésekben például nincs hatásköre. Ha lenne, az befolyásolná függetlenségét az atomenergia alkalmazásában érdekeltektől.
A kutatóreaktort az Energiatudományi Kutatóközpont (EK) üzemelteti. Az EK a létesítmény további működtetésére vonatkozó kérelmét ez év február 1-jén adta be az OAH-nak. Csatolta a reaktoron végzett saját vizsgálatának a megállapításait. Az időszakos biztonsági felülvizsgálattal kapcsolatban zajló közigazgatási eljárásban a hivatal elektronikus közmeghallgatást tart, amelyen az érdekeltek megismerhetik az eljárás tárgyát és menetét, kifejthetik álláspontjukat, kérdéseket tehetnek fel.
Végső soron a közmeghallgatás a társadalmi párbeszéd hatékony fórumává válhat.
A közmeghallgatáson az ügyhöz kapcsolódó kérdéseket, észrevételeket és véleményeket e-mailben lehet elküldeni az OAH-nak, amely az azokra adott válaszokat és reagálásokat hirdetményként, feljegyzésben teszi közzé. A véleményezési, kérdezési peridódus 2023. július 3-tól július 7-én éjfélig tart.
A valamikori Központi Fizikai Kutató Intézet kutatóreaktorának építése egy, a Szovjetunióval 1955-ben kötött segítségnyújtási megállapodás alapján kezdődött. Átadására 1959-ben került sor, 1967-ben az eredetileg 2 megawattos termikus teljesítményét 5 megawattra növelték, majd 1974-ben 20 megawattra. A rekonstrukció révén a reaktor alkalmassá vált kutatási és izotópbesugárzási feladatokra. Az üzemeltetési ciklusokat 40 naposra, míg az éves üzemidőt 3800 órára tervezték.
A rekonstrukció 1990-ben befejeződött, de a KFKI szervezeti átalakítása miatt az önállóvá vált Atomenergia Kutatóintézet csak 1992-ben kérhetett engedélyt az üzembe helyezésre, módosított 10 megawattos hőteljesítményen. A fizikai indítás 1992. december 12-én kezdődött, az üzembehelyezési próbák és mérések majdnem egy évig tartottak. A sikeres próbák alapján az OAH 1993. november 25-én adta ki a BKR rendszeres üzemeltetésre jogosító üzemeltetési engedélyét. Ekkortól a reaktor folyamatos hatósági felügyelet mellett üzemelt. Ennek keretében 2003-ban és 2013-ban is megtörtént az IBF-je, majd a hatóság mindkét estben kiadta a további tízévi üzemeltetésről szóló engedélyt.
Az EK februárban azért kért új üzemeltetési engedélyt, mert indoklása szerint a BKR mint nukleáris létesítmény neutronokat szolgáltat a kutatásokhoz, továbbá radioaktív izotópokat elsősorban gyógyászathoz. A hazai izotópigény kielégítése három együttműködő európai kutatóreaktor működésén alapul.
A BKR e tevékenységei új üzemeltetési engedély nélkül nem volnának folytathatók.
Sok érdekesség derül ki abból, ahogyan az EK részletezte az új engedélyre vonatkozó kérelmét, ebből emelünk ki néhány érvet:
Az 1992-es rekonstrukció óta eltelt harminc évben 4 ezer kísérlet zajlott le a létesítményben, a tevékenységével kapcsolatban 3 ezer publikáció és 800 kutatási jelentés és 75 PhD-dolgozat született. Használatának, eredményeinek néhány ismertebb példája:
2009–2013 között a BKR átállt a nemzetközi norma szerint elvárt 20 százalékos (alacsony) dúsítású urán fűtőanyag használatára,
és visszaszállította Oroszországba az addig felhalmozódott összes kiégett nagy aktivitású fűtőelemet.
A hazai nukleáris kompetencia hosszú távú fenntartására, azaz versenyképes kutatásokhoz és hatékony társadalmi szolgáltatásokhoz 2020-ban a reaktor jelentős modernizációját is célzó, a következő évtizedre vonatkozó „útiterv” készült. Ugyanebben az évben a kormány 4 milliárd forint állami támogatást biztosított fűtőelem-beszerzésre, ezzel a készlettel a reaktor 2027-ig üzemeltethető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.