Felvetődött a gyanú, hogy szivárgás állhat fenn a balti-tengeri gázvezetéken, és ez okozta a vasárnapi nagy nyomáscsökkenést.
Emiatt a vezetéket lezárták, a háttérben több dolog is meghúzódhat – írta Facebook-posztjában Hortay Olivér, a Századvég energia- és klímapolitika üzletágának vezetője.
Kedden a finn elnök azt nyilatkozta, hogy
a kár valószínűleg külső behatás következménye, de a pontos ok még nem ismert, ezért – a NATO közreműködésével – vizsgálatot indít. Időközben a rongálás gyanúja bebizonyosodott.
A korai nyilatkozatok szerint a meghibásodást egy áthaladó hajó okozhatta, de a viharos időjárás miatt egyelőre nem lehet biztosan megítélni, hogy véletlen (például horgony okozta) vagy szándékos károkozás áll-e a háttérben.
Később egy norvég szeizmológiai szervezet közölte, hogy vasárnap hajnalban Észtország partvidékénél, a gázvezeték közelében robbanást észlelt. A finn miniszterelnök viszont azt mondta, hogy az észt vizeken az adatkábel sérülhetett meg, a gázvezeték szivárgása pedig Finnország közelében történhetett.
Hortay Oivér ismertette, a 2020-ban üzembe állított Balticconnector Finnországot és Észtországot köti össze, és 77 kilométer hosszú tenger alatti szakasszal rendelkezik. A vezeték évente 2,6 milliárd köbméter gáz szállítására alkalmas, ami a két ország gázfogyasztásához képest nagy mennyiségnek minősül, de Európa szempontjából kicsinek (az Északi Áramlat 1. és 2. vezetékek összesített kapacitása 110 milliárd köbméter volt). A földgáz egyébként mindkét ország energiamixében alacsony részarányt tesz ki – jegyzi meg a szakértő.
Északi Áramlat: most Észak-Korea mutogat az Egyesült ÁllamokraAz Északi Áramlat egy éve történt szabotázsával kapcsolatban minden alkalommal, amikor válaszokat kapunk, újabb kérdések merülnek fel. Ukrajna tagadja a robbantásban való részvételét, miközben Oroszország és most Észak-Korea is a Nyugatra mutogatnak. |
A következményekről azt írta, a javítás hónapokig eltarthat, A vezeték leállása – az érintett országok alternatív beszerzési lehetőségei miatt – egyelőre sem Finnországban, sem Észtországban nem teszi szükségessé az ellátás korlátozását. A lehetséges támadás hírére azonban a gázárak Európa-szerte emelkedésnek indultak: az irányadó holland tőzsdén a pénteki 38 euró per megawattórás záróár kedd estére csaknem 50 euróra növekedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.