BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fellendítené a Mol a hidrogénüzemű közlekedést és szállítást

Olyan megállapodás születik pénteken három nagy magyar vállalatcsoport között, amely megalapozhatja a kibocsátásmentes közúti személy- és áruszállítás terjedését. A Mol csoport fel kívánja gyorsítani a térségben a zöldenergia-átmenetet, és alternatív energiaforrásokkal szeretné fenntarthatóbbá tenni az ipari szereplők és a mobilitási szektor működését.

Stratégiai együttműködési megállapodást írnak alá a Mol Nyrt., a Volánbusz Zrt., a MÁV Zrt. és a Waberer’s Nyrt. vezetői pénteken a hidrogén közlekedési és logisztikai felhasználásáról.

Bus,On,Hydrogen,Fuel,With,H2,Filling,Station
Hidrogénüzemű járműveket is várnak a magyar utak.
Fotó: Shutterstock

Az aláírásra a Hydrogen Open 2024 konferencián kerül sor az erről küldött meghívó szerint. Ebben az is olvasható, hogy a Mol csoport fel kívánja gyorsítani a térségben a zöldenergia-átmenetet, és alternatív energiaforrásokkal szeretné fenntarthatóbbá tenni az ipari szereplők és a mobilitási szektor működését. 

Saját fejlesztéseink és beruházásaink mellett arra törekszünk, hogy minél több partnerünket bevonjuk a közös munkába.

A Mol hidrogénje hasznosulna a belpiacon

A terv pénteki megismerése előtt néhány részlet már tudható, a Mol ugyanis már 2022 tavaszán közzétette zöldhidrogén-gyártási terveit. Eszerint a társaság 22 millió euróból Európa egyik legnagyobb kapacitású zöldhidrogén-üzemét építi fel Százhalombattán. A megújuló forrásból származó elektromos árammal évi 1600 tonna zöldhidrogént termel majd. A létesítmény az akkori terv szerint az amerikai Plug Power 10 megawattos elektrolizáló egységét fogja használni, átadását 2023-ra ígérték.

Néhány hónappal később Homonnay Ádám, a Mol akkori termelési és kutatási vezetője azt mondta a Világgazdaságnak, hogy a társaság terveiben szereplő hidrogéntermeléshez szükséges energiát egy hatalmas, 45-50 megawattos létesítmény adná. A beruházásról akkor 2023-ra várták a döntést, a projekt indítását 2027-re valószínűsítették.

A Volán már tesztel

A hidrogénüzemű busz nem ismeretlen a Volánnál. Erről legutóbb akkor írt a Világgazdaság, amikor bejelentették, hogy ilyen üzemanyagú járművek tesztje indul az ország nagyvárosaiban, igaz, nem a Mol, hanem a Messer globális iparigáz-gyártó társasággal együttműködve.

A Waberer’st érdekli a töltő-infrastruktúra fejlesztése 

A Waberer’s is ismerkedik az új hajtással. Másfél éve a hidrogén alapú teherszállítás és kapcsolódó hidrogéntöltő infrastruktúra magyarországi fejlesztéséről írt alá szándéknyilatkozatot a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetséggel. Az aláírók között van a Magyar Posta, a Mol Trans, az Alfred Schuon Kft., a Hunatom, a Linde Gáz Magyarország Zrt., a Messer Hungarogáz Kft., az Air Products, a Mol és a a HUMDA.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.