Európában a lakossági nettó áramárakban hatszoros, a gázárakban tizenhétszeres volt decemberben az árkülönbség a finnországi VaasaETT felmérése szerint. Az uniós országok körében továbbra is a magyarországi (budapesti) tarifák voltak a legalacsonyabbak.
A finn elemzőcég azt vizsgálta, hogy az európai fővárosokban milyen okokból és milyen irányba változik az áram és a gáz ára a háztartások számára. Kimutatása szerint az EU kívüli országok fővárosait is figyelembe véve Kijevben fizették a legalacsonyabb egységárat az áramért és a gázért. Az elemzés az E-Control Austria, valamint a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) megbízásából készült.
Az, hogy tartósan a magyarországi (jelen esetben a budapesti) adatok a legkedvezőbbek az uniós mezőnyben, az évek óta alacsony szinten befagyasztva tartott lakossági tarifáknak köszönhető. Az euróban megadott budapesti tarifa hónapról hónapra történő, kismértékű mozgását csak a forint árfolyammozgása okozza. Igaz, 2022 augusztusától újabb árhatásként megjelent a szabályozás egy új eleme, az átlagfogyasztás fogalma, amely szerint a háztartások csak az átlagfogyasztás mennyiségéig vételezhetnek áramot és gázt egyetemes szolgáltatási tarifával, az afölötti tételért magasabb árat kell fizetniük. Ennek hatásával a VaasaETT külön nem foglalkozik, viszont a MEKH hamarosan megjelenő, szintén havi értékelése igen. A hivatal ebben megmutatja, hol állnak az ársorrendben az átlagfogyasztást 20 százalékkal túllépő háztartások. Novemberi adatai szerint az áramért csak a budapesti, kizárólag egyetemes tarifás és a belgrádi háztartásoknak kellett kevesebbet fizetniük, és persze a kijevieknek is, de azt a MEKH nem tünteti fel. (A szintén nem uniós Szerbia fővárosának adatát azonban igen.) A gázért a MEKH számítása szerint a budapesti túlfogyasztóknál
kellett kevésbé mélyen a zsebükbe nyúlniuk novemberben, ebben a csökkenő sorrendben.
A budapesti nettó végfelhasználói áramár 9,61 eurócent volt kilowattóránként. Ennél a kijevi ár nagyjából a harmadával volt kisebb, az uniós átlag viszont két és félszer nagyobb. A legdrágább Dublinban (42,75 eurócent), Londonban (40,33 eurócent) és Berlinben (38,09 eurócent) volt a lakossági villamos energia. Az egy évvel korábbi állapothoz képest Oslóban volt a legnagyobb drágulás, mégpedig 37 százalékos a tarifa áramösszetevőjének növekedése miatt. A norvég fővárost a svéd követte a növekedési listán (plusz 14 százalék), majd a spanyol (plusz 8 százalék) és a finn (plusz 7 százalék). A csökkenések ennél kisebbek voltak, például Berlinben és Dublinban mínusz 3 százalék. Az átlagos villamosenergia-végfelhasználói ár az év vége felé megőrizte általános stabilitását, decemberben enyhén nőttek az előző hónaphoz képest – írja a VaasaETT.
A kiskereskedelmi áramárak átlagosan 20 százalékkal voltak alacsonyabbak az egy évvel ezelőttinél.
A legtöbb esetben a viszonylag enyhe időjárás Európa legtöbb térségében magas szinten tartja a gáztárolókat, és elősegíti a megújuló alapú energiatermelést.
A gáz lakossági nettó végfelhasználói ára decemberben 2,64 eurócent volt kilowattóránként Budapesten, míg Kijevben 2,02 eurócent. Az uniós és az európai átlag a budapestinek a négyszerese volt, a svédországi pedig a tizenegyszerese, de az utóbbi hatalmas szakadéknak speciális oka van. Svédországban mindössze 77 ezer háztartásba vezették be a gázt, ebből 50 ezret a különálló stockholmi hálózat lát el.
E tarifa nagysága egy év alatt legnagyobbat Tallinnban ugrott – 16 százalékot – a tarifa gázösszetevőjének drágulása miatt. A legnagyobb – 9 százalékos – csökkenés a berlini 9 százalék volt, mert ott viszont éppen olcsóbb lett a gáz. A többi európai változás 4 százalékot vagy annál is kisebbet ért el.
A VaasaETT ezen a piacon is az év eleje érezhető árstabilitás fennmaradására mutatott rá, ahogyan a decemberi hatások között is az Európa nagy részén mérsékelt fűtési keresletre és a nagy tárolói készletekre. A TTF benchmark index 2022 januárja óta először esett 40 euró alá megawattóránként, vagyis a 2022. decemberi csúcs negyedére.
A túlfogyasztók költségein felül ígér egy másik érdekességet is a MEKH decemberre vonatkozó értékelése. A hivatal rendre kimutatja azt is, hogy egy általa modellezett – átlagos fogyasztású, kétkeresős, budapesti és átlagos jövedelmű – háztartás jövedelmének mekkora hányadát viszi el az áram- és a gázszámla kifizetése. Az átlagosnak vett fogyasztás (2200 kilowattóra áram és 10 ezer kilowattóra földgáz) nagysága nem azonos azzal, ami 2022 augusztusa óta a jogszabály szerint átlagosnak minősül, mert a MEKH által megadott átlag a rendeleténél korábban született, és csak a fővárosra vonatkozik.
Novemberben egy ilyen modellezett budapesti háztartás jövedelmének a 2,5 százalékát tette ki az áram- és a gázrezsi.
Ennél csak a londoni (2,1 százalék) és a luxembourgi (1,6 százalék) adat volt kedvezőbb. A lista kellemetlenebbik végén Szófia állt 7,4 százalékkal, amelyet Lisszabon, Riga és Prága követett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.