Az Euronews az Európai Hőszivattyú Szövetség (EHPA) elemzése alapján sorra vette, hogy mely országban milyen állami pénzre számíthatnak a beruházók, és ennek eredményeként hol tart az adott ország a hőszivattyúk elterjesztésében. Persze azt, hogy mekkora a kiaknázható geotermikus potenciál, a helyi adottságok erősen befolyásolják. Magyarországon például kifejezetten kedvezők, Magyarország mégsem szerepel az EHPA azon listáján, amely a valamilyen ösztönzőket kínáló országokat sorolja fel.
Az összeállításban feltüntetett nyolc országban meglévő épületek hőszivattyúval való ellátása támogatható, háromban új épületeké is. Ha Magyarország most nincs is a listán, a hazai telepítési kedv közel egy éve még olyan nagy volt, hogy több hónapot kellett várnia a berendezés szállítására annak, aki ilyen fejlesztésről döntött egy akkori konferencián elhangzottak szerint.
Az elmúlt év egészében azonban kevésbé volt szép a hazai kép.
Decemberben Pavek Gábor, a hőszivattyút is forgalmazó Ariston ügyvezető igazgatója arról tájékoztatta a Világgazdaságot, hogy a hőszivattyú-ipart és a termék piacát az utóbbi időben inkább az állami ösztönzők mozgatták, amelyek hiánya viszont erős visszaesést produkált. (Viszont bízni lehet a 2024. januárban újrainduló családi csok hatásaiban.) Magyarország RePowerEU tervében egyébként a földhő hasznosításához a nyertes pályázók majd együtt 159,58 milliárd forintot használhatnak fel.
„A tiszta fűtés pénzügyileg összességében a legvonzóbb választás” – idézi a lap Jozefien Vanbecelaere-t, az EHPA európai uniós ügyekért felelős vezetőjét, aki kérte a kormányokat, hogy hosszú távú elképzelésekkel kínálják az érintett támogatásokat. Az REPowerEU-kezdeményezés is hasonlóra bátorítja a kormányokat, elsősorban a gáztól való függés csökkentése érdekében.
Az EHPA „Lakossági hőszivattyúk támogatása Európában” című jelentése szerint a 2023 eleji adatok alapján a francia ingatlantulajdonosok akár 15 eurós támogatást is kaphatnak, ha talajszondás hőszivattyút vásárolnak, és akár 9 ezer eurót is, ha levegős rendszerűt. A korszerű fűtés támogatása a MaPrimeRénov-rendszerben folyik, amelyben a támogatást a családi jövedelmek alapján számítják ki, és amely rendszer a tervek szerint az idén is folytatódik.
A Nemzetközi Energia Ügynökség adatai szerint 2021-ben több mint 500 ezer MaPrimeRénov-támogatást nyújtottak a programban, amelynek keretében évente több mint 700 ezer lakás korszerűsítését kívánják finanszírozni.
Franciaországban 2022-ben több mint 620 ezer hőszivattyút adtak el.
A francia ökológiai átalakulásért felelős miniszter, Christophe Béchu tavaly szeptemberi közlése szerint növelni kívánják a hőszivattyúk állami támogatását, hogy az alacsony jövedelmű családoknak az eszköz beszerzésének nettó költsége hasonlítson egy gázkazánéhoz. Indulna egy állami program is annak érdekében, hogy a francia hőszivattyú-ipar évi 1 millió egység gyártására váljon képessé.
A támogatás szükségességét támasztja alá az Egyesült Királyságból hozott példa is. Ott egy levegős hőszivattyú beszerzése és felszerelése (átszámítva) hozzávetőleg 11 500 euróba kerül, míg egy tipikus gázkazáné ennek csak a felébe-harmadába, 2897–3477 euróba. Éppen ezért 2023 októberében az Egyesült Királyság 50 százalékkal növelte a hőszivattyús fűtést segítő beruházások támogatását, mégpedig 5795-ről 8692 euróra. A Boiler Upgrade Scheme nevű rendszerben a támogatás a meglévő fosszilis tüzelésű fűtés például levegős hőszivattyúra, talajhőszivattyúra és korlátozott körülmények között a biomassza kazánra cserélésére használható.
Az Egyesült Királyság kormánya 2028-ra évi 600 ezer hőszivattyú-telepítést tűz ki célul. 2022-ben 72 ezer hőszivattyút szereltek fel. Becslése szerint az Egyesült Királyságban lévő otthonok és vállalkozások többsége alkalmas arra, hogy ott hőszivattyút telepítsenek. A brit otthonok 90 százaléka rendelkezik elegendő szigeteléssel és elektromos kapacitással a hőszivattyúhoz.
Németországban az ingatlantulajdonosok akár 18 ezer eurós támogatást kaphatnak az EHPA szerint a talajszondás hőszivattyú vásárlásához, a program a tervek szerint 2030-ig tart. A 2024. január 1-jén frissített finanszírozási lehetőségek alapján a támogatás felső határa 21 ezer euróra nőtt, és az alacsony jövedelmű családok nagyobb támogatást igényelhetnek. A Német Hőszivattyú Szövetség (BWP) adatai szerint csaknem 350 ezer támogatási kérelem érkezett a német hatóságokhoz.
A spanyolországi háztartások akár 3 ezer eurós támogatást is kaphatnak levegős hőszivattyú telepítéséhez. A támogatás a költségek 40 százalékát fedezi a Közlekedési, Mobilitási és Városfejlesztési Minisztérium (MITMA) szerint. A program 2026-ig tart. Az EHPA szerint talajhőszivattyúkra 13 500 eurós támogatás is megszerezhető.
2022-ben a hőszivattyú-eladások új rekordot döntöttek Európában, az EHPA szerint körülbelül 3 milliót adtak el a vizsgált huszonegy országban. A már említett Franciaország és Olaszország uralta a hőszivattyú-eladásokat több mint 620 ezer, illetve 510 ezer berendezéssel. A németországi eladások meghaladták a 200 ezret, ahogyan a svédországiak és a lengyelországiak is. Az Egyesült Királyságban az EHPA adatai szerint valamivel több mint 55 ezer hőszivattyú kelt el, bár az ország kormányzati adatai 72 ezres eladásról szólnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.