Ez év júniusában is Magyarországon volt a legalacsonyabb az áram és a gáz bruttó végfelhasználói ára az Európai Unión belül – mutatta ki a finnországi VaasaETT. Havi rezsi-összehasonlítását két szabályozó hatóság, az Energie-Control Austria és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) megbízásából végzi.
Az elemzőcég havi jelentésében persze soha nem a 2014 óta változatlan magyarországi adatok az érdekesek – hiszen ezek folyamatosan a mélyben vannak –, hanem a többi országban történt változások. E ponton most néhány hatalmas meglepetés történt májusról júniusra, illetve éves összevetésben.
E 120 százalékos fogyasztás kapcsán a MEKH azt írja, hogy „mivel a kormány rendelkezéseinek értelmében 2022. augusztus 1-jétől az átlag feletti fogyasztás esetében úgynevezett piaci árat kell fizetniük a fogyasztóknak, ezért a villamos energia és a földgáz fogyasztói árait bemutató grafikonokat kiegészítettük egy olyan hipotetikus árral, mely azt tükrözi, hogy milyen átlagárat kell fizetniük azon fogyasztóknak, akik a kormány által meghatározott átlagfogyasztási értékeket (2523 kilowattóra éves fogyasztás villamos energia esetén és 63 645 megajoule földgáz esetén) 20 százalékkal túllépik.” A földgáz átlagárának számításakor a hivatal a megajoule/köbméter átváltási aránynál a nemzetközi felmérésben alkalmazott 34,36 megajoule/köbméteres aránnyal számolt, szemben az MVM hivatalos díjtáblázatából visszaszámolható 34,87 megajoule-os aránnyal.
Júniusban – jelzi a VaasaETT – az uniós fővárosokban átlagosan 6 százalékkal estek a lakossági végfelhasználói áramárak, és 23,99 eurócentet tettek ki kilowattóránként. A teljes európai átlagár 23,00 eurócent volt. E szempontból Berlin volt a legdrágább főváros 39,09 eurócenttel – a budapesti négyszeresével –, amelyet Prága követett 37,65 eurócenttel.
A bruttó lakossági gázárak átlagosan 8 százalékkal csökkentek júniusban, így 10,12 eurócenten landoltak. Az összeurópai lakossági gáz átlagára 9,87 eurócent volt kilowattóránként, az átlagot Kijev és Belgrád húzta az uniós átlagnál alacsonyabbra. A budapesti tarifa kilowattóránként 2,59 eurócentet tett ki, míg a nála alacsonyabb kijevi 1,85 eurócentet. A 120 százalékos felhasználásra kalkulált, 5,27 eurócentes budapesti adat a sorban a negyedik legalacsonyabb lett.
A gázért rendre a stockholmiak fizetik a legtöbbet, júniusban 32,51 eurócentet. Ám ehhez mindig hozzá kell tenni, hogy a svédországi gázárak irreálisak. Ennek magyarázatául most a MEKH megjegyzését idézzük: „A földgáz lakossági ára a skandináv fővárosok esetében torzító eredményt mutathat, mivel ezekben az országokban a gázfűtés nem jellemző, így csak kisszámú háztartás csatlakozott a hálózatra. A 10 millió lakosú Svédországban mindössze 92 ezer háztartás használ földgázt.”
A svéd fővárost Bern (18,96 eurócent) és Amszterdam (16,64 eurócent) követi a drágasági sorrendben. Az energiahivatal a megajoule/kilowattóra váltásnál az FGSZ elszámolási rendjében is megtalálható 3,2494 energiaértékkel kalkulált.
A MEKH havi elemzésének figyelemre méltó hozzáadott értéke annak vizsgálata, hogy a villamosenergia- és földgáz-fogyasztás költségei a nettó jövedelem mekkora hányadát viszik el. A fogyasztók teherbíró képességének meghatározásához a MEKH egy
A kiinduló árat és a háztartások jövedelmét is európai vásárlóerő-egységben mérte.
Számítása szerint a modellezett hazai háztartás jövedelmének az 1,9 százalékát viszi el az áram- és a gázszámla kifizetése.
Ennél jobb adat csak Luxembourgra jött ki: 1,5 százalék. A sor kényelmetlenebb végén Prága állt (5,8 százalék), amelyet Lisszabon (5,6 százalék) és Szófia (5,3 százalék) követ.
A friss adatok kapcsán Németh Szilárd rezsicsökkentésért felelős kormánybiztos közleményében felidézte, hogy a magyar családok a rezsicsökkentésnek köszönhetően kapták 2024 júniusában Európában a legolcsóbban a háztartási villamos energiát és földgázt. Jelezte, hogy a lakossági végfelhasználói ár tartalmazza az energiadíjat, a rárakódó adókat, így az áfát is, illetve a rendszerhasználati díjat is. Továbbá leszögezte:
A magyar háztartásoknak nem kötelező a rezsicsökkentést – az egyetemes szolgáltatást – igénybe venniük.
Szabadon választható a piaci alapú szolgáltatás is. Eddig senki sem váltott ez utóbbira a négymillió háztartásból. Azok a baloldali politikusok sem, akik „mindent össze-vissza hazudozva” a bevezetése óta eltelt 12 évben folyamatosan támadják és meg akarják szüntetni a rezsicsökkentést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.