Az M1 információja szerint a magyar–szlovák egyeztetéseken felvetődött, hogy ha Ukrajna nem engedi tovább a Lukoil olaját Magyarország és Szlovákia felé, akkor válaszlépésként nem zárható ki, hogy korlátozzák vagy felfüggesszék az Ukrajna felé menő áramszolgáltatást – idézi az MTI az M1 péntek déli Híradójában elhangzottakat.
Az M1-nek szakértők megerősítették, hogy szlovák–magyar koordinálással elvileg ez megvalósítható. Ukrajna áramimportjának nagyjából 40 százaléka az ukrán–magyar határon megy keresztül. Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője a műsorba elmondta: ma Ukrajnának a legnagyobb energetikai problémája a villamosenergia-rendszerben van. A háború kezdete óta az ország elveszítette a saját villamosenergia-termelőkapacitásának háromnegyedét, ezért időről időre hosszan tartó, nem tervezett áramszüneteket kell tartaniuk.
Mint magyarázta, az előbbi problémát a villamosenergia-import felpörgetésével képesek valamelyest kezelni. Az ukrán importban a Magyarországon keresztül érkező villamosenergia aránya számos időszakban meghaladta a 40-42 százalékot, ezért ennek a mennyiségnek a kiesése nagyon súlyos következményekkel járhatna Ukrajna ellátásában. A Híradóban elhangzott, hogy a szabolcsbákai Mavir állomás az egyik fő csomópontja az európai és az ukrán villamosenergia-rendszernek.
Ez az egyetlen olyan magyarországi és uniós alállomás, ahol vannak 750 kV-os rendszerelemek. Ukrajna áramimportjának nagyjából 40 százaléka megy itt keresztül.
Az olajellátásával kapcsolatos magyar és szlovák aggodalmakra a Brüsszeli Bizottság úgy reagált, hogy Ukrajna lépése nem veszélyezteti a két ország ellátását.
Ezt az érvelést visszautasította Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, és Horvátországot nem megbízható tranzitországnak nevezte.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi kormányinfón méltánytalannak és az uniós megállapodásokkal ellentétesnek nevezte, hogy Ukrajna a békepárti álláspontja miatt zsarolja Magyarországot és Szlovákiát. Jelezte: ez rendkívüli veszélyt jelent az ellátásbiztonság szempontjából – emlékeztettek.
Hortay Olivér mindezek kapcsán arról beszélt: a társulási megállapodásban – amelyre hivatkozva Magyarország és Szlovákia eljárást kezdeményezett az Európai Bizottságnál – „szó szerint szerepel az, hogy a felek nem korlátozhatják egymás importját, exportját és nem korlátozhatják a tranzitot”. Így magától értetődő, hogy Ukrajna lépése jogellenes és az Európai Bizottságnak azonnal konzultációs fórumot kellene összehívnia. A bizottság ezt – csütörtöki közlése alapján – mégsem kezdi meg arra hivatkozva, hogy nincs közvetlen ellátásbiztonsági kockázat, továbbá a két ország helyettesíthetné az orosz olajat a Horvátországon keresztül érkező Adria-vezetéken. Továbbá – mint a Világgazdaság is beszámolt – két másik orosz olajtársaság olaját továbbra is átengedi a területén Ukrajna.
Hortay Olivér kifejtette: egyrészt a Lukoil biztosítja a százhalombattai finomító olajigényének harmadát, a pozsonyi finomító igényének pedig 45 százalékát. „Ha ennek a kiesése nem okoz ellátásbiztonsági kockázatot, akkor nem világos, hogy mi okozna” – fogalmazott. Megjegyezte azt is, hogy az Adria-vezeték elméleti maximum kapacitása évi 11 millió tonna, és a két ország együttes igénye 12 millió tonna, továbbá Csehországba is kellene jutnia olajnak. A horvát vezetés valamilyen kémiai eljárásra hivatkozva 14 millió tonnáról beszélt, de nem tiszta, hogy pontosan hogyan gondolják ezt megvalósíthatónak – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.