Ördöghal budapesti módra enyhén füstölt fésűkagylóval, sötét hínárral, citromos-túrós croutonnal. Kékkagyló-tortellini gulyásfűszerekkel. Hideg sütőtökleves, sütőtökkel és petrezselyemmel töltött uborka, zabtejszínhab tormával és füstölt olajjal pácolt borsó. Ez csak néhány fogás azok közül, amiket a Dalnoki Bence séf és kuktája, Nyikos Patrik felszolgált a Bocuse d’Or szakácsverseny második versenynapján. A magyar duó ezüstérmet szerzett a verseny tavalyi selejtezőjén, így előkelő pozícióból várhatták a mostani lyoni döntőt. Az idei versenyen a halételnek ördöghalból kellett készülnie, miközben a főfogásnak egy háromfogásos gyermekmenüt kellett tartalmaznia, amiben dominálnia kellett a töknek és a tojásnak – olvashatók a részletek a Bocuse d’Or Akadémia oldalán.
A tálalás és az első falatokat követően a zsűri tagjai elégedettek voltak a magyar ételekkel. A gyermekmenü fogásainál külön kiemelték, hogy értékelik a kreativitást és a játékosságot, amit Dalnoki Bence és Nyikos Patrik belevitt az ételekbe. A magyar csapat ezt követően kitakarította a konyháját, és vár az eredményhirdetésre. Magyar idő szerint 18 órakor eldől, ki nyeri az idei versenyt.
Az 1987-ben indult versenyen való részvétel csak jóval később, a 2000-es években merült fel a magyar szakmában. A Magyar Gasztronómiai Egyesület (MGE) alapítója, Molnár B. Tamás nem sokkal a szervezet létrehozása után javasolta először, hogy Magyarország is csatlakozzon a lyoni versenyhez. Végül a hivatalos részvételi szándékot 2007-ben nyújtották be, viszont jelentkezést a szervezők ekkor visszautasították, de javasolták, hogy az ország regisztráljon a 2008-as rendezvényre. Az MGE ekkor már szervezte a Hagyomány és Evolúció nevű szakácsversenyt, és a tervek szerint ennek a győztese nevezhetett volna a Bocuse d’Orra.
A 2008-as előkészületek közben törés volt a hazai szakmán belül. Amikor a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség (MNGSZ) értesült az MGE pályázatáról, hivatalos levélben keresték fel a Bocuse d’Or francia szervezőit. Beszámoltak róla, hogy az MGE egy szakmán kívüli szervezet, illetve hogy Magyarországon az MNGSZ jogosult a szakácsszakmát képviselni a nemzetközi versenyeken. Végül a verseny szervezői az utóbbi magyar szervezetet bízták meg a selejtező lebonyolításával, illetve az MNGSZ kapta meg a versenyhez tartozó licencjogokat is.
Az első két magyar Bocuse d’Or-szereplés a hazai ellentétek miatt nem sikerült jól. 2008-ban 17., majd 2010-ben 18. helyet értek el versenyzőink. Ezt követően a versenyre való felkészülést átadták az MGE vezetőségének, akik addig a Hagyomány és Evolúció szakácsversenyt folytatták.
Az MGE közreműködésével a selejtezőt 2011-ben tartották. A magyarországi válogatót Széll Tamás, a budapesti Onyx Étterem séfje nyerte meg, így ő utazhatott az európai selejtezőbe. A kontinensviadalon Brüsszelben Széll a 19 indulóból a 9. helyezést érte el. Mivel Európában 12 országot delegálnak, így Széll 7bejutott a Bocuse d’Or döntőjébe. A lyoni fináléban 10. lett.
A 2014–2015-ös versenyen Molnár Gábor volt a magyar induló, aki szintén a döntőbe jutott. Végül a 13. helyet szerezte meg.
A 2016–2017-es verseny volt Magyarország legnagyobb sikere. Ekkor az európai selejtezőt Budapesten tartották, a magyar résztvevő pedig ismét Széll Tamás volt.
Széll első helyen végzett az európai selejtezőben, majd Lyonban a 4. lett.
Ebben az évben megkapta a legjobb hústál és legjobb plakát különdíját.
A következő, 2018–2019-es kiírásban is a döntőbe jutottak a magyarok. Pohner Ádám az európai selejtezőben a 8. helyen végzett, majd Lyonban 12. lett.
2020–2021-ben Széll Tamás mint csapatvezető tért vissza a Veres István és Molnár Bence alkotta páros mellé. A csapat Volenter István coachcsal kiegészülve 9. helyen jutott a döntőbe, ahol a 11. helyen végeztek.
A Bocuse d’Or versenyek legsikeresebb nemzete
Franciaország, amelynek versenyzői 1987 óta 7 alkalommal diadalmaskodtak Lyonban.
Őket követi Norvégia 5 győzelemmel. Dánia nyert kétszer, illetve egy aranyérme van Luxemburgnak, Svédországnak és az Egyesült Államoknak.
Magyar idő szerint 18 órakor eldől, hogy ki nyeri a 2022–2023-s Bocuse d’Or szakácsversenyt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.