BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null
ÜZLETRE HANGOLUNK

Egy hűtőszekrény is beleférhet az esküvői borítékba – VG Podcast

Az idén még nem, de hamarosan csökkenthet a magyarországi esküvők és házasságkötések száma. A Ceremóniamesterek Szövetségének elnöke, Tóth Mihály a VG Podcastben elmondta, hogy az elmúlt évek esküvődömpingje után megfogyatkozott a házasodni vágyó párok száma. Az infláció és a munkaerőköltségek emelkedése ellenére az esküvők maradnak a 3–4 millió forint közötti szinten, de a násznép zsugorodni fog. Az egy vendégre jutó költség körülbelül átlag 40 ezer forint körül mozog jelenleg.

A 2010-es évek vége és a 2020-as évek eddig az esküvőkről szóltak Magyarországon. Rekordszinten volt évről évre a házasságkötések és a lakodalmak száma, évente nagyjából 70 ezer ceremóniát bonyolítottak le az országban – mondta el a Ceremóniamesterek Szövetségének elnöke. Tóth Mihály szerint az idén még nagy lesz az esküvődömping, de úgy látja, hogy a házasságkötések és a lakodalmak száma a következő években csökkenni fog. Szerinte egy öregedő társadalomban ez elkerülhetetlen, a házasulni vágyó fiatalok száma csökken.

Esküvő kiállítás Tatán.
Fotó: Novotni Ákos / 24 Óra

A szakember elmondta, hogy a 2010-es évek elején nagyjából 30 ezer volt az egy évre jutó esküvő és házasságkötések száma, szerinte akár eddig a szintig is csökkenhet a jelenlegi 70 ezer ceremónia. Azt is elmondta, hogy a házasságkötések kétharmadából lesz lakodalom, ami viszont kifejezetten drága lett az utóbbi években. 

Egy esküvő mindennel együtt nagyjából 3,5-4 millió forint között mozog átlagosan. 

Ez az összeg a munkaerőköltségek növekedése és az élelmiszerek, valamint az energia drágulása miatt jelentősen emelkedne, de a 4 millió forintot lélektani határnak látják. A párok a násznép méretén igyekeznek spórolni,

a korábban tapasztalt 120 fős esküvők 60-80 fős szertartásokká zsugorodnak. 

Az esküvőket leginkább az élelmiszerek inflációja drágítja meg, enni és inni pedig kell egy lagziban. Étellel, szállással és minden egyébbel együtt egy átlagos esküvőn 

egyetlen vendég nagyjából 40 ezer forintba kerül az ifjú párnak. 

Általában ezeket a költségeket a násznép az ajándékokkal kompenzálja, de már régóta nem divat a tárgyi ajándék, inkább a borítékok váltak jellemzővé. Ennek oka, hogy a párok már együtt élnek, mire összeházasodnak, az alapvető háztartási cikkekkel rendelkeznek, mire az oltár elé állnak. Korábban a turmixgépek és a kenyérpirítók az esküvők elengedhetetlen elemei voltak, ma már ezek ára jelenik meg boríték formájában. Vagyis csak jelenne, de a helyzet az, hogy a borítékok tartalma már bőven meghaladja egy kenyérpirító árát.

Véget ért az esküvőboom, de rendkívül drága marad a boldogító igen

Annak ellenére, hogy lecseng a pandémiát követő esküvődömping, 2023-ban tovább drágul a boldogító igen – jelezte az amerikai Zola esküvőszervező vállalat. A cég úgy számol, hogy az idén átlagosan 29 ezer dollárba fog kerülni egy esküvő, szemben a 2022-es 28 ezer dollárral. A drágulás oka a magas infláció, ami felhajtja a nélkülözhetetlen élelmiszerek árát és a munkaerőköltségeket.

Azt szokták mondani, hogy annyit illik a vendégnek a borítékba rakni, amennyibe az ifjú párnak került a jelenléte a rendezvényen. Ha az átlagos 40 ezer forintot vesszük alapul, akkor egy vendég a kísérőjével 80 ezer forintot jelent az esküvőn, ez már nem egy turmixgép, hanem szinte egy hűtőszekrény ára. Tóth Mihály szerint manapság jelentős probléma a vendégeknek, hogy mennyit adjanak, és leszögezte, hogy egy esküvő célja nem az, hogy a fiatalok az ajándékokból finanszírozzák a nászutat. Az esküvők mára jelentősen átalakulnak abból a szempontból, hogy egyre több lagzinál a vendégeknek gondoskodniuk kell a szállásuk költségéről, ez korábban kvázi az ajándék értékébe volt kalkulálva.

Tóth Mihály, a Ceremóniamesterek Szövetségének elnöke
VG-Podcast
 

A helyszínekkel kapcsolatban elmondta, hogy Budapesten nem szeretnek házasodni a magyarok, mivel túl sok a logisztikai nehézség a fővárosban. A zöldövezetek és területek dominálnak, viszont ma már nagyon nehéz előre tervezni a helyszín költségeivel. 

Az infláció miatt egyre kevesebb helyszín ad néhány hónapnál előbbre árajánlatot, sok esetben pedig az inflációkövető árazást is beleveszik a szerződésekbe.

 

Keresse a VG Podcastet a kedvenc alkalmazásán!

Spotify: VG Podcast

Anchor: VG Podcast

Google Podcasts: VG Podcast

Radio Public: VG Podcast

Breaker: VG Podcast

 

Podcastok

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.