George R. R. Martin, a Trónok harca-könyvek írója beperelte a ChatGPT tulajdonosát, az OpenAI-t. A szerző azt állítja, hogy a csevegőbot fejlesztői megsértették a szerzői jogait, amikor a mesterséges intelligencia (MI) betanítását végezték.
A mesterséges intelligenciák fejlesztésénél hatalmas mennyiségű adatot elemeznek a nyelvi modellekkel, ezeket általában online forrásokból szerzik be. George R. R. Martin azzal vádolja az OpenAI-t, hogy engedély nélkül használták fel a könyveit, a Tűz és jég dala sorozatot.
Martin peréhez más szerzők is csatlakoztak, többek között Jonathan Franzen, Jodi Picoult és George Saunders. Az OpenAI kijelentette, hogy tiszteletben tartják a szerzők jogait, de úgy vélik, hogy az íróknak inkább profitálniuk kellene a mesterséges intelligenciából.
A keresetben az írók az OpenAI-t tömeges és szisztematikus lopással vádolják.
Még júliusban Sarah Silverman humorista is pert indított a cég ellen hasonló okokból. Silverman felszólította az MI-cégeket, hogy kompenzálják a szerzőket a munkáik felhasználása után.
Az egymást követő perek arra is rámutatnak, hogy az MI elkezdheti kiszorítani az embereket a kreatív szakmákból.
A City University munkatársa, Patrick Goold a BBC Newsnak elmondta, hogy bár együtt tud érezni a per mögött álló szerzőkkel, nem tartja valószínűnek, hogy megnyerik a pert, és azt mondta, hogy kezdetben bizonyítaniuk kell, hogy a ChatGPT lemásolta és sokszorosította a munkájukat. Szerinte a szerzői jog már nem sokáig tud majd ellenállni a mesterséges intelligenciák térnyerésének.
Az OpenAI mellett több más MI-t fejlesztő céget is perekkel bombáznak a kreatív szakmák képviselői. Például a Stability AI-t és a Midjourney-t támadja a művészközösség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.