A horrorfilm az a műfaj, ahol ha jó érzékkel nyúlnak a témához és a borzongás adott, nem kellenek grandiózus díszletek, statiszták, drága, nemzetközi sztárok. A mozinézők szeretnek rettegni, így ha egy jó ötletet sikerül eredeti módon megjeleníteni, garantált a pénzügyi megtérülés. A Világgazdaság összeszedte, melyek azok a horrorfilmek, melyek alacsony költségvetésből készültek és kasszát robbantottak.
Amikor a Fűrészt 2004-ben bemutatták, James Wan rendező ismeretlen név volt a filmiparban. Miután barátjával és rendezőtársával, Leigh Whannellel megírta a forgatókönyvet, a filmet mindössze 1,2 millió dollárért (440 millió forint) készítették el.
A kis költségvetés ellenére – amely még horrorfilmek mércéje szerint is alacsony volt – a mozi hatalmas pénzügyi siker lett, és több mint 103 millió dollár (37,7 milliárd forint) bevételt hozott világszerte. A Fűrész franchise sikere és későbbi népszerűsége valószínűleg annak a ténynek tudható be, hogy kíváncsivá tette a nézőket, olyannyira, hogy gyakran a horror műfaj egészének forradalmasítását tulajdonítják neki. A sorozat tizedik részét most játsszák a mozik, és eddig szépen teljesít a kasszáknál.
Az Ideglelés, Daniel Myrick és Eduardo Sánchez áldokumentumfilmje 1999-ben debütált, és egyik napról a másikra megújította a horror műfaját, bevezetve a „found footage” fogalmát, ráadásul hozzájuk fűződik az internet egyik első vírusmarketing kampánya. Az online hőskorában sokan elhitték, hogy a feltöltött felvételek valóak, és tényleg négy eltűnt fiatal kamerájából származik.
A horrort nagyrészt kézikamerával, a vadonban forgatták, ami miatt sokkal valósághűbbnek tűnik a legtöbb filmnél.
Gazdaságilag pedig nagyon megérte: a mozi 60 ezer dollárból (21,98 millió forint) készült, és világszerte 247 millió dollár (90,5 milliárd forint) bevételre tett szert.
Az azóta befutott és nagy pénzekből forgató Jordan Peele rendezői debütálása, a Tűnj el! szerény, 4,5 millió dolláros (1,65 milliárd forint) költségvetéssel készült. A főszerepet az akkor még ismeretlen színész, Daniel Kaluuya alakította. A film szenvtelenül ábrázolta a rasszizmust, nem támaszkodott nagyon vérengzős jelenetekre vagy drága vizuális effektusokra, hogy a frászt hozza a közönségre. A pszichológiai horror-thriller világszerte több mint 255 millió dollárt (93,45 milliárd forint) hozott.
A mozi sikerének nagy része a régimódi történetmesélésnek köszönhető, mivel valósághű félelmekre épül: ilyen a partnerünk szüleivel való találkozás, az ehhez kapcsolódó szorongás, vagy az, hogy valaki olyanokkal van hosszabb időre egy légtérbe zárva, ahol mindenki mástól teljesen különbözik.
Annabelle, a gyilkos baba a Démonok között franchise első spin-offja a második epizódban felbukkanó játékról szól, a film azóta két folytatást is megélt. A moziba azzal csalogatták be a nézőket, hogy valós eseményeken alapul a történet.
A film 6,5 millió dolláros (2,4 milliárd forint) büdzséből készült, és világszerte összesen 257 millió dollárt (94,7 milliárd forint) hozott a konyhára. A második rész még nagyobbat ment, 15 millió dollárból (5,5 milliárd forint) készült Annabelle 2. – A teremtés 306 millió dollárt (112,8 milliárd forint) söpört be, a körülbelül 30 millióba (11 milliárd forint) került harmadik rész, a Hazatérés ennél kevesebbet, 230 milliót (84,8 milliárd forint), de emiatt azért nem keseregtek a producerek.
Számos tényező közrejátszott abban, hogy Annabelle hatalmas kasszabevételt ért el. A baba állítólag annyira ijesztő volt, hogy a szereplők elkerülték a forgatáson.
Kevés film büszkélkedhet akkora sikerrel, mint a Paranormal Activity. Az egyetlen dolog, ami közel áll, az az Ideglelés. Mindenesetre Oren Peli rendező 2007-es filmje, amelyet 2009-ben mutattak be a mozikban, talán a valaha volt legjobb „found footage” filmjeként.
A filmet eredetileg fesztiválokon vetítették és mindössze 15 ezer dollárba (5,5 millió forint) került az elkészítése. A film megvásárlásakor az volt a terv, hogy nagyobb költségvetéssel újraforgatják. De Jason Blum producer, a Blumhouse Productions alapítója úgy döntött, hogy megtartja az eredeti tesztvetítését, mielőtt továbblépne, és ez mindent megváltoztatott. Az emberek annyira megrémültek, hogy elhagyták a színházat. Így ehelyett 200 000 dollárt (73,8 millió forint) fektettek be egy új befejezés megfilmesítésébe.
Ezzel horrortörténelmet írtak. A Paranormal Activity popkulturális jelenséggé vált, és elképesztő 194 millió dollár (71,6 milliárd forint) bevételt hozott világszerte, mindezt reklámköltségekkel együtt mindössze 215 000 dollárból (79,4 millió forint).
A befektetés megtérülését tekintve széles körben ezt tartják a valaha készült legjövedelmezőbb filmnek. Eddig hét film készült a franchise-on belül (ebből hatot moziban mutattak be), amelyek összesen 890 millió dollárt (328,6 milliárd forint) keresnek világszerte.
A hatodik érzék sikere után az egész világ, beleértve a kritikusokat és a közönséget is M. Night Shyamalan-t dicsőítette. Későbbi filmjei, az Sebezhetetlen, a Jelek és A falu is jól szerepeltek a pénztáraknál, de a lejtmenet a Lány a vízbennel elkezdődött. A rendező következő 4-5 filmje csúfos kritikai és pénzügyi bukás volt, a mélypontot Az utolsó léghajlító és a Föld után jelentette.
A Blumhouse Productions fogadta be a megbukott rendezőt, aki 5 millió dollárt (1,84 milliárd forint) kapott elkészíteni A látogatást, a kockázatos befektetés pedig nagyon megtérült, a film 100 millió dollár (36,8 milliárd forint) bevételt termelt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.