Utórengések sújtják Tajvant a szerda hajnali 7,4-es erősségű földrengés után. A tegnapi katasztrófa volt 25 éve a legerősebb földmozgás a szigetállamban. Még mindig több száz eltűnt vagy csapdába esett embert keresnek, illetve próbálnak kiszabadítani a romok alól. A szakértők tegnap arra figyelmeztettek, hogy akár 6-os erősségű utórengésekre is számítani kell.
A rengés jókora pusztítást okozott, de a sziget legmagasabb felhőkarcolója, a Tajpej 101 épségben megúszta a katasztrófát.
A majdnem 510 méter magas felhőkarcolót egy hatalmas acélgolyó óvja meg a Tajvanon rendkívül gyakori földregésektől és tájfunoktól.
A Tajpej 101 honlapján a gigászi ingát „tuningolt tömegcsillapítónak” nevezik. A sárga golyó valójában egy 730 tonnás acélgömb, amely az épület közepén, ingaként van felfüggesztve több emeleten keresztül. A golyó népszerű turisztikai látványosság a szigeten.
Az acélgolyó célja, hogy a földrengések során elvezesse a talajmozgás erejét. Amikor egy ilyen természeti csapás történik Tajvanon, akkor a Tajpej 101-ben a rengés hatására az inga elkezd előre hátra mozogni, ezzel pedig elnyeli a mozgási energia akár 40 százalékát. A golyó kvázi egy nagy lengéscsillapítóként funkcionál az épületben. A rendszer kifejezetten hatékony, hiszen több olyan felvétel is készült a sziget fővárosának a látképéről a rengés közben, amelyen látszik, hogy a Tajpej 101 szinte meg sem mozdul.
A tajvani földrengésen nyerészkedne egy japán cégA Tajvanon pusztító 7,4 erősségű földrengés után egy japán cég földrengésbiztos, ütésálló tapaszokat reklámoz a szigetállamban. Mivel a következő napokban több erős utórengés is lehet, azt javasolják a lakosságnak, hogy szerezzék be az átlátszó tapaszokat, amelyekkel a helyükre rögzíthetik a tárgyakat és a háztartási gépeket. |
A Tajpej 101 volt 2009-ig a világ legmagasabb épülete a majdnem 510 méterével. Ahogy a neve is sugallja, az épület 101 emelet magas.
A gigászi acélgolyó mellett más biztonsági rendszerekkel is fel van szerelve, hogy ellenálljon a Tajvant gyakran sújtó földrengéseknek – a sziget a tűzgyűrűn helyezkedik el, így földmozgások sűrűn előfordulnak –, ilyen például, hogy az épület alapját 380 vasbeton cölöp adja, amelyeket 30 méter mélyen fúrtak bele a sziget alapkőzetébe. A Tajpej 101 emellett két egymástól elszigetelt forrásból kapja az áramot, hogy minimális legyen az energiakimaradás kockázata.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.