Minden bizonnyal egy minőségi felülvizsgálat hiánya miatt tudott világszerte több millió számítógépet megbénítani a CrowdStrike pénteki hibás frissítése – állítja Steve Cobb, a Security Scorecard kiberbiztonsági vállalat vezetője a Reutersnek.
A szakértő elmondta: a hiba, melynek következében többek közt repülőjáratok ezrei késtek, vagy lettek törölve pénteken, vizsgálataik szerint a CrowdStrike egyik szoftverének, a Falcon Sensor névre keresztelt programnak a vírusdefiníciós adatbázisában húzódott meg, ennek a malőrnek viszont a belsős tesztkörök során napvilágra kellett volna kerülnie – mégsem került, ennek oka pedig jó eséllyel az, hogy ezeket a teszteket nem is végezte el a cég.
A vírusdefiníciók frissítése szó szerint mindennapos dolog, a legtöbb vírusirtó napi egyszer biztosan frissíti az általa ismert vírusok kódexét. Minden bizonnyal a folyamat mindennapisága miatt maradhatott el a felülvizsgálat is
– tette hozzá a szakértő.
A CrowdStrike pénteki hibás frissítése az elmúlt évek talán legjelentősebb informatikai kimaradását okozta világszerte, a legnagyobb amerikai cégeket tömörítő Fortune 500 vállalatok több mint felét, de bizonyos amerikai kormányzati intézményeket – köztük ironikusan a kiberbiztonsági ügynökséget – is érintett, ahogy letaglózta többek között a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér forgalmát, nagybankok globális hálózatait és kórházakat a világ minden pontján.
Sőt, egyes internetezők még arról is beszámoltak, hogy
a hiba miatt nem tudták kinyitni okoshűtőjük ajtaját sem.
A szakértői becslések szerint a hiba világszerte legalább 8,5 millió windowsos számítógépet érintett, a gondok elhárítása pedig még eltarthat egy darabig, mivel egyes értesülések szerint sok esetben a kék halált kapó gépek manuális újraindítására is szükség lehet, ez pedig például egy több ezer számítógéppel dolgozó nagyvállalat esetében nem valósítható meg egykönnyen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.