A Promotions.hu szúrta ki a kutatóintézet figyelmeztetését, miután Tihanyban a vízminőség romlására hivatkozva péntektől a vármegyei kormányhivatal megtiltotta a fürdést. Nem derült ki, a kettő között van-e összefüggés, mindenesetre a hőségben érdemes figyelni erre, vagy a bőrünk bánhatja.
A cianobaktériumok – vagy kékalgák, vagy kékmoszatok – olyan ősi baktériumok, amelyek tengerekben és édesvizekben is elterjedtek, így a Balatonban is. Időnként tömegesen jelennek meg.
Elszaporodásuk tipikus időszaka a nyár, pont akkor, amikor a legtöbben érkeznek a Balatonhoz, általában azzal a szándékkal, hogy meg is mártózzanak a vízben. Képesek a légköri molekuláris nitrogén megkötésére, és ezzel előnyre tesznek szert a többi algával szemben.
Hogy megjelennek-e tömegesen, az szorosan összefügg az időjárással, nem is csak az aktuálissal, hanem azzal is, hogy az egyes évek között milyen időjárási-meteorológiai különbségek tűnnek fel. A Balaton elalgásodottságának a mértéke egyik évről a másikra akár két-háromszoros változásokat is mutathat.
A part mentén, lokálisan nagy tömegben összesodródhatnak a víz felszínén. Ha ilyet látunk, érdemes odafigyelni, egyes formáik ugyanis termelhetnek méreganyagokat is, amelyek bőr- és nyálkahártya-irritációt okozhatnak
– figyelmeztetett a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet.
A kutatóintézet a YouTube-on videót is mutat a balatoni kékalgatömegről (ne tévesszen meg, hogy inkább zöldnek látszik, mint kéknek).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.