2021 tavaszán kezdték meg a Citadella és környéke felújítási munkálatait. Ahogy a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldalán megjelent legfrissebb bejegyzésben felidézik, a munkálatok során elvégezték a terület állapotfelmérését és régészeti feltárását, több ütemben zajlik az erőd külső és belső falainak rekonstrukciója és a belső udvarának rendbe tétele.
A fejlesztésnek köszönhetően a zöldfelület a másfélszeresére nő, az erődfalon belül pedig egy új közparkot alakítanak ki.
A munkálatok egyik leglátványosabb elemeként megnyitották a falakat az északi és a déli oldalon, 2022. március 15. óta pedig Magyarország legnagyobb nemzeti lobogója díszíti a Citadellát. A zászló minden nap emléket állít azoknak a hősöknek, akik életüket adták a magyar függetlenségért.
A Szabadság-szobor mögött egy látványos lépcsősort alakítanak ki, amelyen keresztül a látogatók közvetlenül beléphetnek az erőd parkjába. A megújult ágyútoronyban a magyarság szabadságküzdelmeit bemutató látványos kiállítást hoznak létre a Szabadság Bástyája címmel.
A fejlesztés tervezésével összhangban a kiállítás előkészítését is az Art1st Design Kft. végzi széles körű szakértői csapat, többek között történész, múzeumpedagógus és forgatókönyvíró bevonásával.
A Citadella megújításával párhuzamosan a Várkapitányság szakemberei felállványozták a több évtizede elhanyagolt szoborcsoportot, így elvégezhetőek a posztamens és a szobor állapotfelmérési, feltárási és diagnosztikai munkái.
Zajlik a talapzaton feltárt kőhibák és az időjárás okozta erózió javítása, valamint a kőelemek cseréje és restaurálása. A munka során a szakemberek megtisztítják a főszobor és a kompozíció többi elemének felületét is. Mindemellett átvizsgálják a szobrokban található több ezer rögzítőcsavart és kijavítják az esetleges repedések okozta hibákat is. Jelenleg a fémrestaurátorok a belső szerkezeti kötések cseréjét, valamint a külső felületek tisztítását végzik.
A bejegyzésben kiemelik, hogy
a Szabadság-szobor talapzatára – ahol korábban a szovjet katona szobra állt – elhelyeznek egy keresztet, „az 1100 éves magyar államiság, a nyugati kereszténység és az európai kultúrkör legfontosabb szimbólumát”.
Hozzáteszik: a restaurálási munkálatokat követően megkezdik a szobor körül lévő terasz új kialakítását, amely megjelenésében illeszkedni fog a Citadella megújuló külső és belső közparkjaihoz. A munkálatok befejezését korábban 2023-ra tervezték, ez jelenleg úgy tűnik, hogy 2026-ra sikerül, ebben az időszakban várható a kiállítás megnyitása is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.