Nagyobb a baj a magyar hotelpiacon, mint 6-8 hónappal ezelőtt gondolták. A teljes felépülést már nem 2023-ra, hanem 2024-2025-re teszi a legtöbb szakember. A nemzetközi szabadidős és üzleti turizmusnak jobban kitett Budapest sokkal nehezebben küzdheti ki magát a válságból, mint a vidéki hotelek és resortok illetve azok a városok ahol van komoly belföldi kereslet – olvasható a a tanácsadó cég közleményében.
A nagyobb dunaparti és belvárosi szállodák stabilak, komoly irántuk a befektetői érdeklődés is, de nincs eladási nyomás a tulajdonosokon. Gyors értékesítésről még a bajba jutott hotelek esetében sem beszélhetünk.
Nagyobb tranzakciókra inkább 2022-ben, ott is inkább a második félévtől lehet számítani.
A másodlagos lokációk és a gyenge műszaki állapotú ingatlanok leértékelődőben vannak, a harmadlagos lokációkban találhatóknál és rosszul karbantartott szállodáknál egyre gyakrabban merül fel az alternatív hasznosítás lehetősége.
A megtérülési mutatók becslésekor a 2019 év végi teljesítmény 80 százalékát veszik alapul, a következő két év eredményét közel nullára várják, a hozamot pedig 5-6 százalék helyett 6-7 százalékra. Kelet-Európában máris mintegy 20 százalékos az átlagos értékcsökkenés.
A nagyot eső európai piacokon már elindultak a tranzakciók.
Célszerű lenne, ha a kereslet beindulásával a budapesti hotelek nem árcsökkentéssel próbálnának vendéget szerezni, mert gyorsan elveszíthetik a 2019 végére elért építkezés eredményét, ráadásul munkaerő-piaci kilátások inkább áremelkedést indokolnának.
Az újranyitó piacon több új ötcsillagos szálloda nyílik, ezeknek fontos lesz erős átlagárral működni.
A bérleti konstrukcióban működő szállodák esetében a 2019-esnél már alacsonyabb fix díjak és forgalomarányos bérleti díjak (vagy ezek kombinációi) jellemzők, de van profitmegosztásos megállapodás is. Előretörhetnek a franchise szerződést használó független üzemeltetők is. Az üzemeltetői piac tisztulhat, gyorsul a konszolidáció, eltűnhetnek a kisebb cégek, viszont a nagyobbak tovább gyarapíthatják hálózatukat.
Magyarországon is tovább lassítottak a szállodaberuházók, Takács Péter, a VLK Cresa befektetési igazgatója úgy számol, hogy
a befejezéshez közeli hoteleket már biztosan készre építik, de a projekt elején tartó vagy nem kiemelt övezetbe tervezettekkel a beruházóik kivárnak, vagy újratervezik azokat.
Vélhetőleg azokat a projekteket folytatják, amelyekre a beruházó már leszerződött a kivitelezővel tavalyi vagy év elejei áron, de ezekben az esetekben is erősen bezavar a munkaerőhiány és az építőanyagok hihetetlen drágulása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.