Pénteken első alkalommal rendezi meg a Pénzügyminisztérium az Adótanácskozást, amelyen a minisztérium szakemberei és az adószakma képviselői vitathatják meg az idén már hatályba lépett, illetve jövőre hatályba lépő, már ismert jogszabályokat, például az adózás rendjét meghatározó törvényeket vagy a jövedékiadó-törvény szabályait. Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adópolitikáért felelős államtitkára a Világgazdaságnak elmondta: a tanácskozás remek lehetőséget teremt arra, hogy az adószakma képviselői jogalkalmazói oldalról is elmondhassák a tapasztalataikat, várakozásaikat, és az előírások finomhangolásánál mód legyen az észszerű korrekciók végrehajtására. Mint hangsúlyozta, a tárca sokat vár az Adótanácskozástól, amely akár a döntés-előkészítés része is lehet. Ilyen előzetes egyeztető konzultációra még nem volt példa.
A tanácskozásra a Magyarországon működő, legnagyobb ügyfélkörű és tapasztalatú adótanácsadó cégek, illetve adószakmai szervezetek kaptak meghívót. Ennek alapján
a minisztérium reményei szerint egy olyan új párbeszéd indul el, amelynek eredménye tovább segíti az ügyfélbarát adórendszer felépülését.
Az államtitkár a legnagyobb várakozással az eszmecsere azon pontjára tekint, amikor – reményei szerint – a szakma képviselői az adóadminisztráció további csökkentésére tesznek javaslatot. Izer Norbert emlékeztetett: az adóadminisztráció csökkentésében Magyarország az elmúlt két évben uniós szinten is példaértékű változásokat hajtott végre: az adóhivatal tavaly 3,8 millió magánszemély helyett készítette el szja-bevallását, az idén pedig 4,8 millió polgárt mentesített az egyik legbonyolultabb adminisztrációs terhétől, az adóbevallástól. Ebben az évben már az őstermelők és az áfafizetésre kötelezettek tervezete is elkészült, és azok helyett is a NAV dolgozott, akiknek egy éve még munkáltatójuk állapította meg az éves szja-t.
Az adóhivatal előzetes adómegállapításának hatékonyságát jelzi, hogy több mint hárommillió magánszemélynek érdemi lépés nélkül lett érvényes adóbevallása. Az elektronikus ügyintézés teret nyert: közel másfél millióan, azaz kétszer annyian küldték el az interneten szja-bevallásukat, mint tavaly, s az e-szja-felületen regisztrált látogatások száma is megduplázódott: 3,3 millió odakattintást regisztráltak. Ennek alapján az oldal az egyik leglátogatottabb magyar honlap lett, és a legnagyobb csúcsidőszakban is bírta a terhelést.
Miközben azonban az említett intézkedéseknek köszönhetően a magánszemélyek adóadminisztrációja csaknem nullára csökkent, a vállalkozásoké továbbra is magas. Izer Norbert emlékeztetett a Világbank legutóbbi felmérésére, amely szerint
egy hazai vállalkozásnak évente átlagosan 277 órát kell adóadminisztrációval töltenie.
Már e téren is született eredmény: a tavaszi döntésekkel csaknem 10 százalékkal csökkentik az adónemek számát, így jövőre már nem kell 75 százalékos különadót, hitelintézeti különadót vagy kulturális adót fizetni, a baleseti adó beolvad a biztosítási adóba, az egészségügyi hozzájárulás pedig a szociális hozzájárulási adóba. További eredmény, hogy az idén a NAV már a jövedékiadó-bevallás elkészítését is segíti: mintegy 700 érintettnek küldi el havonta a bevallás kitöltéséhez szükséges adatokat.
A minisztérium nyitott arra, hogy a szakma nagy tekintéllyel és tapasztalattal rendelkező szervezetei segítsék a munkáját a további, a vállalkozások szélesebb körét érintő adóbürokrácia-leépítésben. Izer Norbert jelezte: a tárca minden ötletet hajlandó megvizsgálni, amely az adórendszer egyszerűsítését a tervezett állami és önkormányzati bevételek biztosítása mellett segítheti.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.