A bruttó hazai termékre (GDP) vonatkozó kedvező adat valószínűleg a beruházások jó teljesítményének volt köszönhető, a szektor 5 százalék felett bővülhetett az idei első negyedévben 2020 azonos időszakához képest – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője.
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője ez alá, 1–3 százalék közé teszi a fejlesztések növekedését, ami a beruházási ráta néhány tizedpontos javulásával járhat együtt.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 2020-ban 27,5 százalék volt a GDP-arányos beruházási ráta, ez az idén 28,3 százalékra nőhet.
A jegybanki előrejelzés szerint a ráta tovább emelkedik, és 29 százalék közelében stabilizálódik a következő években. A folyamathoz az állami és a magánberuházások egyaránt hozzájárulnak, a vállalati fejlesztések növekedését új, külföldi működő tőkéből megvalósuló fejlesztési projektek mellett a vállalati hitelezés bővülése és a kedvező finanszírozási környezet – a többi között a Növekedési hitelprogram – is támogatja.
A GDP és a lakásátadások alapján javult a beruházási aktivitás az idei első negyedévben, az építőipar viszont árnyalja a képet
– magyarázta a Takarékbank elemzője. A tavalyi utolsó negyedéves kedvező adat az áthúzódó hatás miatt szintén felfelé mozdíthatja a fejlesztéseket. A lakossági fejlesztések mértékét a lakásátadások és a -felújítások hajthatták az év első három hónapjában. Az állami támogatások lökést adhattak a szektornak, az árrobbanás viszont fékezhette, mivel sokakat eltántoríthatott a beruházástól. Nehéz megmondani, hogy a vállalatoknál mely szektor volt erős, az viszont egyértelműen látszik, hogy sok működő tőke érkezett Magyarországra.
Suppan Gergely hozzátette: az állami szektorban a vasút- és az autópálya-építés erősen támogathatta a beruházásokat.
Virovácz Péter szerint pedig a vállalkozásoknál vegyes a kép, negyedéves alapon várhatóan mindhárom szektorban bővülhettek a fejlesztések. Az idei első negyedévre inkább a piacvezérelt vállalati szektor beruházásai lehetnek kedvező hatással, ezt később kiegészíthetik az állami fejlesztések. Az ING Bank szakértője kiemelte: a négy negyedéves átlagos beruházási ráta nagy valószínűséggel tovább emelkedett a korábbi 27,5 százalékról.
Az idei második negyedévtől már minden szektorban pozitív lehet a beruházások teljesítménye, biztató, hogy visszatért a növekedési trend
– hangsúlyozta Suppan Gergely. Az év második felétől az uniós források beérkezése hajthatja a szektort, az építőanyagok rendkívül gyors drágulása viszont fékezheti a bővülést. A Takarékbank vezető elemzője arra figyelmeztetett, hogy a közbeszerzéseken rugalmas elbírálással kellene kalkulálni ahhoz, hogy az alapanyagárak emelkedése miatt ne essenek kútba egyes fejlesztések. Az ING Bank szakembere a beruházási ráta további emelkedésére számít, amit a kormány által meghirdetett beruházásvezérelt válságkezelés támogathat.
Az MNB által belengetett kamatemelés miatt sok vállalat előrehozhatja a fejlesztéseit, emiatt a második negyedévben hitelroham alakulhat ki.
Virovácz Péter felhívta a figyelmet: a lakossági beruházásokat az általános lakáspiaci fellendülés támogatja, az alapanyagok drágulása azonban visszafoghatja a kereslet bővülését. Az MNB az előrejelzésében leszögezte: a beruházások meghatározó szerepet töltenek be a válságból való kilábalásban, mivel nemcsak rövid távon emelik a GDP-t, hanem hosszabb távon is hozzájárulnak a gazdaság növekedéséhez.
Tavaly főként saját erőből finanszírozta beruházásait az élelmiszeripar.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.