Csaknem kétszer akkora mértékű volt a reálbér-emelkedés az elmúlt öt évben, mint 1990 és 2010 között. A hazai keresetek 2013 óta tartó növekedése a rendszerváltás óta a leghosszabb folyamatos, megszakítás nélküli bővülés – derült ki a KSH adataiból. Tavaly novemberben a teljes munkaidőben foglalkoztatottak átlagkeresete bruttó 438 200 forint volt, 9,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A decemberi adatokat a héten közli a KSH, az év egészében bruttó 400 ezer forint körül alakulhatott az átlagbér, a fizetések reálértelemben vett növekedése tavaly elérhette a 6 százalékot. Mindez azt is jelenti, hogy az idei lehet a kilencedik egymást követő év, amikor nő a keresetek vásárlóereje.
Azt a hosszú távú célt tűztük ki 2016-ban, hogy a hatéves bérmegállapodás végére legalább 40 százalékkal emelkedjenek a reálkeresetek Magyarországon. Ha a koronavírus-válság hatásait kivesszük, akkor ez a célkitűzés gyakorlatilag teljesült
– állapította meg a Világgazdaságnak Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) által tető alá hozott bérmegállapodásról. A szakszervezeti vezető úgy látja: a bérfelzárkózás terén nagyon jó időszakon vagyunk túl, több iparágban megszűnt a korábban jelen lévő bérfeszültség. A KSH adatai szerint valamennyi nemzetgazdasági ágban érezhetően nőttek a fizetések az elmúlt években:
A béreket az utóbbi években, 2018-ban és 2019-ben a dinamikus növekedés jellemezte, ami elsődlegesen a gyártás-termelés és a kereskedelem területén volt szignifikáns. Egyfajta emelkedő bérspirál alakult ki, a megnövekedett kínálat és a szakképzett munkavállalók hosszú távú megtartását megcélozva – mondta a Világgazdaságnak Juhász Csongor, a Prohuman munkaerő-kölcsönző és HR-szolgáltató vállalat ügyvezetője. Jelezte, hogy
mérsékeltebb reálbér-emelkedésre van kilátás a továbbiakban.
Egyrészt a járvány visszafogottabbá tette az embereket, aki korábban váltani szeretett volna egy másik munkahelyre, inkább kivár most a bizonytalan körülmények miatt. Másrészt a járvány következtében történt leépítések és a cégeknél alkalmazott megszorítások miatt az elérhető kereseti szint is csökkent.
A hiányszakmákban dolgozók esetében azonban számíthatunk egyes ágazatokban a béremelkedés gyorsulására, ennek azonban egyik meghatározó jellegét a regionalitás adja
– emelte ki az ügyvezető. Palkovics Imre azt is hozzáfűzte, hogy a nemzetközi befektetőknek ez a bérdinamika nem okozott nagyobb terhet a forintgyengülés miatt, miközben a magyar munkavállalók mégis csak jobban élnek, mint öt-tíz évvel ezelőtt.
A jegybank 2021-ben 6 százalékos keresetkiáramlásra számít, így az infláció függvényében idén pár százalékos reálbér-növekedésre van esély – bocsátotta előre a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.