A tavalyi 21,7 százalék után az idén 5–7 százalékos termelésnövekedésre számítanak az építőipari cégek – derül ki az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) 2020-as konjunktúrafelméréséből. Az ágazatban jó a hangulat, pozitívak a várakozások, a cégek a közmegrendelések, közbeszerzések arányának enyhe idei növekedésére számítanak.
Az ágazati vállalkozások csaknem kétharmadának nőtt tavaly az árbevétele, de az idén már csak a cégek fele számít növekedésre.
Húsz százalékra nőtt a késedelmes fizetések aránya, de a tartozások 95 százalékát behajthatónak minősítik a vállalatok. Mintegy 200 milliárd forintra becsülik az építőipari lánctartozások összegét. A négyszáz cégtől érkezett válaszok alapján
továbbra is a szakemberhiány nehezíti meg a mindennapokat,
gyakorlatilag majdnem minden megkérdezett – a cégek 94 százaléka – említette, hogy mérnökből és szakmunkásból sincs nála elég, noha tavaly átlagosan 12 százalékkal növelték a béreket, az idei emelési terv pedig 8–9 százalék.
A munkaerő-utánpótlás és a nem megfelelően képzett állomány a képzési rendszer reformjának szükségességét is felveti, ezért az ÉVOSZ a szakma és a kormány részéről mielőbbi konkrét lépéseket sürget. Hasonlóan súlyos probléma a tisztességes versenyt ellehetetlenítő feketefoglalkoztatás, amelynek a mértéke nem csökkent érdemben a vállalkozások szerint.
A feketemunka kiugró mértékű a lakásépítés és -felújítás területén,
ráadásul a lakás-takarékpénztári megtakarítások állami támogatásának megszűnése sem segíti a tisztulást, sőt mára érzékelhető forráshiányt is okozott – jelezte a szakmai szövetség.
A felmérésben részt vevő vállalkozások – néhány fős kis cégek és több száz alkalmazottat foglalkoztató nagyvállalatok – megbízásainak 60 százalékát a közmegrendelések teszik ki. Bár 61 százalékuk közölte, hogy tavaly nőtt a bevétele, de a növekedés az év végére már markánsan lassult.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.