A koronavírus okozta bizonytalanság nyomán 0,2 százalékponttal, 3,1 százalékra mérsékeltük a magyar bruttó hazai termék (GDP) növekedésének előrejelzését – tudta meg a Világgazdaság Szendrei Vandától, az Oxford Economics elemzőcég közgazdászától.
A prognózist elsősorban a koronavírus gazdasági hatásai és a világgazdaság lassulása miatt mérsékelték.
A magyar kormány előrejelzése 3,5 százalékos GDP-növekedést feltételez, ez mindössze 0,2 százalékponttal magasabb az Oxford Economicsnak a koronavírus megjelenése előtti előrejelzésénél.
A Világgazdaság legutóbbi, február közepi elemzői konszenzusa 3,6 százalékot prognosztizált, de ezek a várakozások még nem vagy csak kismértékben számoltak a koronavírus hatásaival. Az elemző rámutatott:
Magyarország kínai kitettsége ugyan nem számottevő – a félkész termékek mindössze 3 százaléka származik a távol-keleti országból –, azonban a kínai eseményeknek a másodkörös hatásokon keresztül súlyos következményük lehet az export és ezen keresztül az ipar területén.
Ez utóbbi 2,8 százalékkal nőhet 2020-ban – a korábbi előrejelzés 3 százalék volt. A szakértő szerint, amennyiben a koronavírus hatása nem szűnik meg, az Oxford előrejelzését tovább kell csökkenteni. Várhatóan 2,9-3 százalék körülire mérséklődhet a prognózis.
A beruházások a tavalyi 15 százalék helyett 6,7 százalékkal bővülhetnek – hangsúlyozta Szendrei Vanda. Az építőipart az érvényes építési engedéllyel rendelkező lakásfejlesztések 5 százalékos áfájának 2023-ig való kitolása támogatja, ám a munkaerőhiány és az uniós források lassabb beáramlása fékezheti a szektort.
A teljes cikket elolvashatják a Világgazdaság pénteki számában
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.