BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olcsóbb lesz a találmányok bejegyzése az EU-ban

Két fontos döntés is történt a múlt héten a tervezett egységes uniós szabadalmi rendszerrel kapcsolatban.

A tagállamok szakminiszterei áldásukat adták arra, hogy 25 tagország az úgynevezett megerősített együttműködés keretében hozzáfogjon a szisztéma kialakításához, az Európai Bíróság pedig ítéletében kimondta, hogy a tervezett európai szabadalmi bíróság felállítása nem egyeztethető össze az uniós joggal.

A miniszteri tanács egy évek óta húzódó vita végére tett pontot azzal, hogy lehetővé tette a megerősített együttműködést, vagyis hogy 25 tagállam saját területén bevezethesse a közös szabadalmi rendszert. A kezdeményezéshez csupán Olasz- és Spanyolország nem csatlakozott, ugyanis nem támogatják azt, hogy az adminisztrációs, fordítási költségek csökkentése érdekében az összes uniós nyelv helyett csak három nyelven (angolul, németül és franciául) tegyék közzé a szabadalmakat az EU-ban.

Az Európai Bizottság számításai szerint ha egy feltaláló a jelenlegi rendszerben 13 tagországban hitelesíti a találmányát, az mintegy 20 ezer euróba kerül, ebből a fordítási költségek 14 ezret tesznek ki. Brüsszel szerint az egységes szabadalmi rendszer révén az egész EU-ra kiterjedő engedélyezés nem lehetne több 6200 eurónál, ebből a fordítási költség 10 százalék lenne.

„Jó hír a magyar feltalálóknak a megerősített együttműködésről szóló döntés, mert így olcsóbbá válhat a találmányaik bejegyzése szerte Európában” – értékelte a miniszterek döntését lapunknak Pintz György európai szabadalmi ügyvivő. A Pintz és Társai Szabadalmi Védjegy- és Jogi Iroda Kft. ügyvezetője mindamellett elmondta: 2013. január 1-je előtt nem valószínű, hogy ténylegesen bevezetik a rendszert.

„A bejegyzések magas költségén kívül a jelenlegi európai szabadalmi rendszer másik problematikus pontja, hogy a jogérvényesítés nem egységes, azt minden tagállamban külön kell kezdeményezni” – mondta Pintz György. A szabadalmakkal kapcsolatos jogérvényesítés jelenlegi nehézségeit oldotta volna meg az Európai Szabadalmi Bíróság felállítása, a közös bíróság révén a bejegyzések mellett olcsóbbá vált volna a jogviták rendezése is. Az Európai Bíróság azonban a miniszterek döntése előtt egy nappal meghozott ítéletében kimondta: a szabadalmi bíróságról szóló javaslat nem egyeztethető össze az uniós szerződés rendelkezéseivel.

„Az Európai Bíróság döntése nem veti vissza az egységes európai szabadalom ügyét, miután az csak a jogvitákat érinti, amelyek a szabadalmak egy-két százalékában fordulnak elő” – mutatott rá a szakértő. A pereket így a jövőben is minden egyes érintett tagállami bíróságnál le kell folytatni, emiatt a perköltségek – szemben a bejegyzésre vonatkozó költségekkel – nem csökkennek. A több országon átnyúló bitorlási ügyek jelentős része a gyógyszer- és vegyiparhoz köthető.

Magyar siker

A soros magyar EU-elnökség eddigi legnagyobb eredménye az egységes szabadalmi rendszer kialakítását lehetővé tevő együttműködés elindítása. Lényege, hogy legalább kilenc tagállam egy adott területen az integráció mélyítése mellett dönthet. „Decemberben még csak 12 tagország támogatta a kezdeményezést, a magyar szakdiplomaták munkájának eredményeképpen mára 25 állt az ügy mögé” – emelte ki a miniszteri ülésen elnöklő Cséfalvay Zoltán, a nemzetgazdasági minisztérium államtitkára.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.