Az inflációban helyzet van, olyan kockázatok vannak, amiket kezelni kell – mondta Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója az Inflációs jelentés bemutatóján. Az inflációs várakozás ugyan bejött, azonban az összetétele nem a várakozásnak megfelelő volt és a tartóssága is eltér a korábbi előrejelzéstől.
A nyersanyagár-ciklus inflációt okoz, az ipari termékek áremelkedése gyors volt
– húzta alá Balatoni András.
A piaci szolgáltatások árváltozása visszafogott volt, a várakozások alapján viszont emelkedés várható. Az inflációs alapfolyamatok lényegesen emelkedtek, amit az adószűrt maginfláció előrejelzése jelez, a pályán már számoltunk a monetáris politikai beavatkozással.
Az elmúlt száz év recesszióihoz képest gyors, dinamikus felpattanás várható, ennyire gyors helyreállásra nem voltpélda – mutatott rá az MNB igazgatója. A dinamikus növekedésnek köszönhető a munkaerőpiac helyreállása is, hamarosan megközelíthetjük a teljes foglalkoztatottságot, illetve a 3,5 százalékos munkanélküliséget.
A 2008-as válság után 6,5 százalék kellett a korábbi pályához visszatéréshez, míg most ez másfél év alatt megtörténhet. Balatoni András szerint
nagyon máshogy alakul, a vállalati, illetve a lakossági hitelezés, amiben lényegében nem volt visszaesés.
Magyarországon nemzetközi összevetésben is gyors kilábalás várható, a vakcinációnak köszönhetően 1-2 százalékponttal magasabb lehet a növekedés. Az MNB igazgatója megjegyezte:
2021 második negyedévében 16,2 százalékkal nőhet a GDP.
A gyors növekedés alapja a munkaerőpiac, azonban a helyreállás után a demográfia lehet korlátja a további javulásnak. A munkaerőpiac ciklikus pozíciója más, mint amire számítottunk. A válság előtt sokan panaszkodtak a munkaerőhiányra, ami a válság alatt csökkent, azonban nem esett be. Hamarosan ismét munkaerőhiány jelenik meg, és javul az alkalmazottak bérpozíciója, a feszes munkaerőpiac a kereseteken is látható lesz.
A megtakarítási ráta magas volt 2020-ban, azonban ez csökkenhet a következő időszakban. A háztartások jellemzően nem hosszútávra terveztek, ami arra is utal, hogy a betétek és a MÁP+ voltak a legnépszerűbb termékek. Az szja-visszatérítés 560 milliárd forintot jelenthet, aminek felét megtakaríthatják, a másik felét fogyasztásra költhetik.
A vállalatok szeretnének és akarnak is beruházni, a beruházási ráta 28-29 százalékos lesz a következő időszakban – jelezte Balatoni András. A külpiaci részesedés emelkedhet, ami az exportkapacitások kiépülésének köszönhető. Elsősorban idén jelenik meg ez a hatás, az ezt követő években fokozatosan lecsenghet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.