A KSH hozzáteszi, hogy
a növekedéshez nagyobb mértékben a piaci alapú szolgáltatások, kisebb mértékben az ipar és az építőipar járult hozzá.
Javította a magyar GDP 2020-as növekedésére vonatkozó prognózisát az Európai Bizottság. A brüsszeli testület szerint az eddig becsült 2,8 százalékkal szemben idén 3,2 százalékos gazdasági növekedés várható Magyarországon.
A Világgazdaság elemzői konszenzusa a tavalyi utolsó negyedévre 4,2 százalékos, az év egészére 4,8 százalékos növekedést prognosztizált – a KSH pénteken közölt adatai ennél 0,3, illetve 0,1 százalékponttal magasabbak.
2019 negyedik negyedévében – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – az előző negyedévhez mérten 1,0 százalékkal bővült a bruttó hazai termék volumene.
A tavalyi negyedik negyedévben 4,5 százalék volt a gazdasági növekedés a nyers GDP-adat szerint. A szezonálisan, naptárhatással és más egyszeri hatásokkal kiigazított, az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat által jegyzett negyedik negyedévi növekedés 4,6 százalék volt.
A GDP éves növekedése 2017-ben 4,3 százalék, 2018-ban 5,1 százalék volt.
A tavalyi negyedik negyedév részletes GDP-adatait február 28-án teszi közzé második becslése alapján a KSH.
A várakozásokat lényegesen felülmúlta a pénteki növekedési adatok, az elemzők újabb pozitív meglepetésről beszélnek.
A forint erősödéssel reagált a friss GDP-adatokra: minden jelentősebb devizanemmel szemben erősödött a magyar fizetőeszköz.
Az euróval szemben csütörtök óta folyamatosan erősödik a kurzus: szerda éjjel még 340 feletti szinten járt a forint, a pénteki GDP-adatot követően már 336 felé közelít az árfolyam.
Egy negyedévvel korábban, a harmadik negyedévében 5,0 százalékkal haladta meg Magyarország GDP-je az előző év azonos időszakit, a növekedéshez a szolgáltatások 2,1, az ipar 1,5, az építőipar 1,0 százalékponttal járult hozzá. 2019 első háromnegyed évében 5,1 százalékos volt a gazdasági növekedés.
Az ipari termelés decemberi adatának megjelenése előtt még derűlátó várakozás övezte a negyedik negyedévi GDP adatot. A nyers adat szerint 1,2 százalékos, munkanaphatástól megtisztítva 3,7 százalékos termelés csökkenés azonban lehűtötte a kedélyeket.
Az elemzők azzal reagáltak, hogy a negyedéves GDP-adat immár közelebb lesz a 4, mint az 5 százalékhoz.
Ezt alátámasztja, hogy előző hónaphoz viszonyítva a negyedik negyedév minden hónapjában csökkent az ipari kibocsátás: októberben 0,6 százalékkal, novemberben,1,4, decemberben pedig 3,8 százalékkal.
A negyedik negyedévben az ipar fékezte a növekedést, és az építőipar is sokkal szerényebb növekedést mutatott, amit jól mutat, hogy 21,7 százalékos egész évi növekedésből a novemberi és a decemberi már csak 2,7 százalékos és 1,7 százalékos volt, és októberben is csak 7,3 százalékot jegyzett fel a KSH.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.