Rögtön az uniós kilépésről döntő hónapban zsugorodni kezdett az Egyesült Királyság gazdasága – derül ki az Országos Gazdasági és Szociális Kutatóintézet (NIESR) most közzétett felméréséből. A különféle júliusi részadatok után ez az első olyan, amely a GDP egészének alakulására ad becslést, eszerint az 0,2 százalékkal csökkenhetett. Ez a hanyatlás nem olyan mértékű, mint a válság idején volt – mutatott rá a NIESR egyik kutatója, Jack Meaning –, akkor a brit gazdaság 0,5 százaléknál is nagyobb mértékben esett vissza egyik hónapról a másikra.
A júliussal záruló három hónap csak 0,3 százalékos bővülést hozhatott (ez épp a fele az előző három havinak), a most folyó harmadik naptári negyedévre pedig 0,2 százalékos mínuszt jelez a NIESR. Az intézet szerint fennáll a veszély, hogy 2017 végéig technikai recesszió alakul ki, azaz két egymást követő negyedévben is csökken a GDP. A NIESR 1,7 százalékos GDP-növekedést vár ez évre, ami jövőre 1 százalékra esne vissza; a Bank of England (BoE) múlt héten közzétett inflációs jelentésében 0,8 százalékos jövő évi bővülés szerepel.
A külkereskedelem már júniusban is aggasztóan alakult, az Országos Statisztikai Hivatal (ONS) adatai szerint a havi deficit 5,1 milliárd fontra szökött fel a májusi 4,2 milliárdról. A második negyedévben az EU-val szembeni teljes külkereskedelmi deficit 200 millió fonttal 8,3 milliárdra bővült, noha az oda irányuló export szépen nőtt, főleg az autóknak köszönhetően. A teljes negyedéves külkerhiány 400 millió fonttal 12,5 milliárdra hízott. Ez megmutatja, alapvetően milyen gyenge az Egyesült Királyság külkereskedelmi pozíciója – mutatott rá a Financial Times online kiadásában Suren Thiru, a brit kereskedelmi kamara vezető közgazdásza. A font gyengülése ugyan segítheti az exportőröket –tette hozzá –, de ennek hatását semlegesítheti az, hogy közben importra is szorulnak.
A brit fizetőeszköz tegnap egyhavi mélypontra is süllyedt a dollárral szemben, már a prognózis megjelenése előtt. A kiváltó ok az a véleménycikk volt, amelyet Ian McCafferty, a BoE monetáris tanácsának tagja írt a The Timesba: eszerint az alapkamatot még tovább lehet vágni, a mennyiségi lazítást pedig föl lehet gyorsítani. A tanács múlt heti ülésén 0,25 százalékra vitte le a kamatot, emellett 60 milliárd fonttal 435 milliárdra bővítette a kötvényvásárlási program keretét – utóbbit a cikkíró ellenezte. McCafferty arra is figyelmeztetett, hogy az import drágulása nyomán beinduló infláció legalább 2019-ig meghaladhatja a 2 százalékos célszámot.
A brit feldolgozóipari termelés júniusban 0,3 százalékkal esett vissza a 0,6 százalékos zsugorodást mutató májushoz képest. A teljes ipari termelés 0,1 százalékkal tudott erősödni, ez éves összehasonlításban 1,5 százalékos növekedéshez volt elég. A negyedéves összevetés szerint azonban kiugróan jó adatot tudott publikálni az ONS, hiszen a második negyedévben az ipar 2,1 százalékkal bővült, ami 17 éve a legerősebb tempó - igaz, az ONS hozzátette, hogy a népszavazás előtt hetekben a szokásosnál jóval kevesebben válaszoltak felméréseire.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.