Kétségtelen, hogy nagyot gyengült a forint 2020-ban, hiszen a 2019 végi 330,52 forintos euróár 2020 végére 365,13 forintra nőtt – ez 10,5 százalékos emelkedés. Ennél többet az utóbbi húsz évben csak kétszer jegyeztek fel, 2012-ben és 2003-ban valamivel 11 százalék feletti volt az áremelkedés, írja az ÁrfolyamTudós.hu. Ám a képet árnyalja jó pár dolog:
A tavalyi forintgyengülés után azonban, ha nagyobb váratlan esemény nem történik, inkább a forint erősödése várható. Emellett számos érv szól.
Megvédjük a forintot
Ha túlzottan gyengülne a forint, az MNB nagy valószínűséggel megvédi, ahogy 2020 márciusában láthattuk, 370 forint körüli euróárfolyamnál, az egyhetes betéti kamatok megemelésével. Ősszel újból emelték az egyhetes betéti kamatot, szintén elsősorban a forint erősítése érdekében. Ez a jövőben is várható, így szűk lehet tér a további gyengülés felé. Az elemzők egy része inkább azt találgatja, hol is lenne az a határ, ahol közbeavatkoznának. Egyfajta láthatatlan intervenciós sávra számítanak, ami nincs kőbe vésve, de nagyobb kilengések esetén életbe léphet.
Előnyünk a német kötvényekhez képest
Rövid távon egy deviza értéke szempontjából sokat számít a kamatszint, illetve a hozamok különbsége. A rövid futamidejű eszközök kamatát az MNB aktívan befolyásolja, a hosszabbakét azonban a piac is alakítja. Még mindig jóval magasabb a hazai állampapír-hozam, mint a német. A tíz éves fix kamatozású kötvényeink referenciahozama jelenleg 2,17 százalék éves szinten, a német adat évi –0,481. Azaz évente majdnem fél százalékot veszít egy befektető, ha ezzel a negatív hozammal német papírt vesz. (Miközben az infláció Nyugat-Európában is pozitív). A magyar kötvények így most 2,65 százalékpontos hozamfelárat tartalmaznak.
Felár a lengyel, cseh kötvényekre
Jelenleg magasabbak a hazai állampapír-hozamok a lengyel vagy cseh hozamoknál is. Az említett 2,17 százalékos magyar tíz éves hozam mellett a lengyel 1,213, a cseh 1,270 százalék volt csupán legutóbb. Ez is felénk terelheti a külföldi tőkét, deviza-beáramlással járhat, erősítve a forintot. Ennek van is jele. A külföldi befektetők kezében levő forint állampapírok állománya az ÁKK adatai szerint 2019 végén 4168 milliárd forint volt, 2021 január elején már 4590 milliárd, azaz tíz százalékkal magasabb.
Jön a növekedés
Ha megjön a jobb idő, a koronavírusnak kevésbé kedvező tavasz, és a lakosság nagyobb részét sikerül beoltani, elkerülhető egy harmadik fertőzési hullám. Így nyáron beindulhat a világgazdaság, méghozzá nagy sebességgel. Sok elhalasztott vásárlást, utazást, nyaralást, beruházást bepótolhatnak. A magyar gazdaság pedig Európában ismét átlag feletti teljesítményt nyújthat, ahogy a korábbi években is gyakran előfordult. Mindez erősen növelheti kockázatvállalási kedvet is a tőkepiacokon, és a magyar eszközöket is jobban vehetik.Az inga visszalendülNémileg túlgyengülte magát a forint tavaly, de ami túllendült, gyakran visszatér, visszarendeződhet. A tőkepiacok ciklikus természetűek, az utolsókból könnyen lehetnek elsők és fordítva. Az egyik évben ez az ország vagy ágazat teljesít jobban, a másik évben amaz. Sokszor egyetlen nagyobb külföldi befektetési alap, nyugdíjalap vagy más nagybefektető döntésén is múlik, hogy egy kisebb ország devizája, részvényei vagy kötvényei mennyire értékelődnek le, vagy fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.