BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
európa

Európai védelem: rengeteg fegyvert gyárt a kontinens – katona viszont nincs, aki használná

Az ukrajnai konfliktus miatt sok tagállam ráébredt, hogy oda kell figyelni a hadseregekre. A fegyvergyártás fellendülésével azonban a toborzás nem tud lépést tartani, jelezve, hogy az európai háborúpártiság csak katasztrófához vezethet a blokk számára.

A Krím félsziget 2014-es annektálására és Oroszország 2022-es inváziója óta az európai nemzetek jelentősen megerősítették védelmi képességeiket – közölte pénteken egy londoni székhelyű agytröszt, de még sok tennivalójuk van ahhoz, hogy felkészüljenek az Oroszországból érkező fenyegetésekkel szemben, mivel a hadseregek még mindig súlyos létszámhiánnyal küzdenek.

európa
A fegyvergyártás fellendülésével a toborzás nem tud lépést tartani, jelezve, hogy az európai háborúpártiság csak katasztrófához vezethet a blokk számára / Fotó: AFP

A Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézete (IISS) által közzétett jelentés, amely az európai és transzatlanti katonai képességekről szóló háromnapos Prágai Védelmi Találkozó megnyitóján jelent meg, felemás képet festett a nyugat védelmi erejéről.

A NATO-tagállamok jelentősen növelték elrettentő és harcászati képességeiket, és jelentős lépéseket tettek a készenléti hiányosságok pótlására 

– áll a jelentésben.

A védelmi találkozó nem sokkal azután kerül megrendezésre, hogy a nyugat vezetői, köztük Mark Rutte NATO-főtitkár, Budapesten újraértékelték transzatlanti kapcsolataikat, annak reményében, hogy Donald Trump második amerikai elnöksége során is fenntartják az Oroszországgal szembeni határozott közös álláspontot.

Ben Schreer, az IISS-Europe ügyvezető igazgatója szerint az európai védelem „most van a legkritikusabb időszakban”, mivel az amerikai választások eredménye még nagyobb nyomást gyakorol majd az uniós nemzetekre, hogy többet fektessenek be saját haderejükbe.

Kiürültek az európai hadseregek

Egy területen azonban a Nyugat nem tudta gatyába rázni magát: hiába van a fegyvergyártás több évtizedes csúcson az EU-ban, a tagállami hadseregek továbbra is súlyos létszámhiánnyal küzdenek.

A NATO európai tagállamainak 2024-es védelmi kiadásai 50 százalékkal magasabbak, mint 10 évvel ezelőtt, ebből azonban nem sokat költöttek a védelmi erők imázsának a javítására, a toborzásra vagy a katonák fizetésének emelésére.

A hadsereg nem nyújt stabil vagy biztonságos karrierlehetőségeket, miközben a hadiiparnak más szektorokkal kell versenyeznie a tehetségekért. Nem meglepő, hogy a fiatalok egyik területre sem akarnak belépni – magyarázta Schreer., aki figyelmeztetett, hogy az európai védelem fejlesztése csak akkor ér valamit, ha a hipermodern eszközöket valaki használni is tudja.

Magyar vezérkari főnök: célunk az EU védelmi képességének erősítése

Mint fogalmazott, az EU már csak egy lépésre van a teljes műveleti képesség elérésétől. Böröndi szerint azonban továbbra is az Európai Unió védelmi és válságkezelő képességének erősítésére kell fókuszálnunk.

 

 


 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.