A Krím félsziget 2014-es annektálására és Oroszország 2022-es inváziója óta az európai nemzetek jelentősen megerősítették védelmi képességeiket – közölte pénteken egy londoni székhelyű agytröszt, de még sok tennivalójuk van ahhoz, hogy felkészüljenek az Oroszországból érkező fenyegetésekkel szemben, mivel a hadseregek még mindig súlyos létszámhiánnyal küzdenek.
A Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézete (IISS) által közzétett jelentés, amely az európai és transzatlanti katonai képességekről szóló háromnapos Prágai Védelmi Találkozó megnyitóján jelent meg, felemás képet festett a nyugat védelmi erejéről.
A NATO-tagállamok jelentősen növelték elrettentő és harcászati képességeiket, és jelentős lépéseket tettek a készenléti hiányosságok pótlására
– áll a jelentésben.
A védelmi találkozó nem sokkal azután kerül megrendezésre, hogy a nyugat vezetői, köztük Mark Rutte NATO-főtitkár, Budapesten újraértékelték transzatlanti kapcsolataikat, annak reményében, hogy Donald Trump második amerikai elnöksége során is fenntartják az Oroszországgal szembeni határozott közös álláspontot.
Ben Schreer, az IISS-Europe ügyvezető igazgatója szerint az európai védelem „most van a legkritikusabb időszakban”, mivel az amerikai választások eredménye még nagyobb nyomást gyakorol majd az uniós nemzetekre, hogy többet fektessenek be saját haderejükbe.
Egy területen azonban a Nyugat nem tudta gatyába rázni magát: hiába van a fegyvergyártás több évtizedes csúcson az EU-ban, a tagállami hadseregek továbbra is súlyos létszámhiánnyal küzdenek.
A NATO európai tagállamainak 2024-es védelmi kiadásai 50 százalékkal magasabbak, mint 10 évvel ezelőtt, ebből azonban nem sokat költöttek a védelmi erők imázsának a javítására, a toborzásra vagy a katonák fizetésének emelésére.
A hadsereg nem nyújt stabil vagy biztonságos karrierlehetőségeket, miközben a hadiiparnak más szektorokkal kell versenyeznie a tehetségekért. Nem meglepő, hogy a fiatalok egyik területre sem akarnak belépni – magyarázta Schreer., aki figyelmeztetett, hogy az európai védelem fejlesztése csak akkor ér valamit, ha a hipermodern eszközöket valaki használni is tudja.
Magyar vezérkari főnök: célunk az EU védelmi képességének erősítése
Mint fogalmazott, az EU már csak egy lépésre van a teljes műveleti képesség elérésétől. Böröndi szerint azonban továbbra is az Európai Unió védelmi és válságkezelő képességének erősítésére kell fókuszálnunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.