Több mint 15 éve már, hogy Dominique de Villepin, Jean-Pierre Raffarin vagy Lionel Jospin Franciaország miniszterelnökei voltak, ám az adófizetők még mindig fejenként több mint 150 ezer eurót költenek a volt kormányfőkre, hogy fenntartsák luxuséletmódjukat. Ebben pedig nincsenek egyedül: 11 volt miniszterelnök élvezi az úri murit, miközben a költségvetés kong az ürességtől.
Franciaország tavaly 1,23 millió eurót költött ilyen típusú juttatásokra 11 korábbi miniszterelnökének, ami 27 százalékos növekedést jelent 2022-höz képest – derül ki egy, a Marie-Christine Dalloz jobboldali törvényhozó által megszerzett és a Politicóval megosztott dokumentumokból.
Ezek a számok nem nyugdíjakat tartalmaznak, hanem egy sor olyan kiváltságot, amiről az átlag francia csak álmodhat.
A volt miniszterelnökök egy 2019-ben Édouard Philippe akkori miniszterelnök által elfogadott rendelet alapján részesülnek ilyen béren kívüli juttatásokban, s ezeket a volt kormányfőknek a tisztségből való távozásuk után tíz évig biztosítják.
A juttatások csak akkor nem vonatkoznak a volt miniszterelnökökre,
A korhatár azonban nem vonatkozik azokra a miniszterelnökökre, akik 2019 előtt voltak hivatalban, amikor egy korábbi rendelet élethosszig tartó juttatásokat biztosított számukra.
Tekintettel Franciaország romló pénzügyi helyzetére, felszólítom a honatyákat, hogy legyenek takarékosabbak. Ez a luxusviselkedés megengedhetetlen a jelenlegi gazdasági problémák mellett
– jelentette ki Dalloz.
A törvényhozók jelenleg egy 2025-ös költségvetésről vitáznak, amelynek célja, hogy 40 milliárd euróval csökkentsék a kiadásokat, és további 20 milliárd eurót bevigyenek az adókon keresztül – ebben azonban nincs benne a francia kormányfők zsebpénzének visszavágása.
Párizs tavaly 191 252 eurót fizetett de Villepin volt miniszterelnök személyzetének – bár ez az összeg mindegyik politikusnál más volt, általában titkárnőket, sofőröket és testőröket szokott jelenteni. A kormányfő eközben saját tanácsadó cégét vezeti, amelynek szolgálataira világszerte nagy a kereslet, és bőkezű bevételekkel rendelkezik.
Eközben egy másik volt miniszterelnök, Jean-Pierre Raffarin óriási utazási költségeket halmozott fel, mivel rendszeresen Kínába szokott repülni – ahol nem a kínai–európai kereskedelmi feszültségeket próbálja enyhíteni, hanem saját üzleti érdekeltségeit felügyeli.
Ezt mind az adófizetők pénzéből. S bár ők a legnagyobb költekezők, a több volt kormányfő sincsen sokkal lemaradva, akik hiába hagyták el Párizst, és számos sikeres céget építettek fel maguknak, máig a francia kormánynak kell kifizetnie a számlájukat.
Bukás szélére került a megszorításokat tervező francia kormány
A megszorításokkal öt százalék alá próbálják csökkenteni a költségvetési hiányt. Barnier francia miniszterelnök kormánya azonban ehhez magas adókat vetne ki, miközben egy sor juttatást és állami támogatást vonnának meg a lakosságtól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.