A magyar kormány hétfőn benyújtotta az Országgyűlésnek a 2025-ös költségvetésről szóló törvényjavaslatot, a dokumentum hétfő délután óta már elérhető a parlament honlapján. A kabinet a jövő évi költségvetést 3,4 százalékos GDP-növekedés és 3,2 százalékos infláció mellett, 4122,9 milliárd forintos pénzforgalmi hiánnyal tervezte meg. Bár a kormány az elmúlt években általában már az első félévben dönt a következő évi büdzséről, idén ez amiatt tolódott novemberre, mert meg akarták várni az amerikai elnökválasztás eredményét.
Szinte minden évben érdemes górcső alá venni, hogy melyik terület milyen súllyal szerepel a kormány terveiben. Az elmúlt évek nagy nyertese a honvédelem volt, melynek következtében Magyarország azon kevés NATO-tagállam egyike, amelyek teljesítik a védelmi kiadásokra vonatkozó, 2 százalékos GDP-arányos célkitűzést. Hazánk ezen a jövőben sem kíván változtatni.
A költségvetésben történt egy technikai jellegű változás, ugyanis az eddig a honvédelmi alaphoz tartozó kiadások átkerültek a Honvédelmi Minisztérium kiadásai közé.
A szaktárca 2025-ben 1939,4 milliárd forintból gazdálkodhat, Magyarország védelmi kiadásai 1753 milliárd forintot tesznek ki jövő évben.
A különbséget az okozza, hogy a Honvédelmi Minisztérium feladatai közé nem csupán a védelmi célok tartoznak, hanem a katonai oktatás és a sport is.
Összehasonlításképp 2024-ben a HM 675,78 milliárd forintból gazdálkodhatott, a honvédelmi alap kiadásai pedig 1309,60 milliárd forintra rúgtak, a két tétel összesen 1985,38 milliárd forintot jelent, vagyis 2024-ben 45,98 milliárd forinttal többet költött védelmi célokra a magyar kormány, mint amennyi a jövő évi költségvetés tervezetében szerepel.
A jövő évre vonatkozó tervekből a legnagyobb részt a Honvédelmi Minisztériumhoz, és a kapcsolódó szervezetekhez köthető működési és személyi kiadások, ágazati célelőirányzatok és a tárca által nyújtott támogatások teszik ki, ez összesen 1752,3 milliárd forint. Ez a tétel 2024-ben 417,78 milliárd forint volt, vagyis a honvédelmi alapba tartozó tételek döntő része ide lett átcsoportosítva.
A sport intézményekre és infrastruktúrára fordított összeg 127,9 milliárd forint, a sport tevékenységekre fordított összeg pedig 59,07 milliárd forint lesz a tervezet szerint. (Ez utóbbi két kategória 2024-ben 118,06 milliárd és 44,1 milliárd volt.)
A Honvédelmi Minisztérium igazgatására és az egyéb HM szervezetek működtetésére összesen 163,5 milliárd forintot szán a kormány, a Magyar Honvédség működtetésére pedig 934,74 milliárd forintot. Ebből 321,96 milliárd jut a személyi juttatásokra, és 612,78 milliárd az egyéb működési kiadásokra, például eszközbeszerzésre. A Magyar Honvédség és egyéb HM szervezetek beruházásaira 534,98 milliárd forintot fordít a költségvetés.
A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat 46,9 milliárd forintból gazdálkodhat. A Kratochvill Károly Honvéd Középiskola és Kollégium működtetésére 1,83 milliárd forint jut. (A két szervezetnek egy évvel korábban 31,1 milliárd és 1,41 milliárd jutott.)
Érdekes tétel még a NATO Biztonsági Beruházási Programjához nyújtott hozzájárulás, melynek összeges 2025-ben 5,85 milliárd forint lesz. A nemzetközi tagdíjak és tagdíj jellegű befizetések 13,69 milliárd forintot tesznek ki. A hadigondozásról szóló törvényt végrehajtó közalapítvány munkájához 17 milliárd forinttal járul hozzá a kormány.
A Honvédelmi Minisztérium feladatai között kiemelt helyet foglal el a sport. Ehhez kapcsolódóan a legjelentősebb tételek:
Végignézve a tételeket, hatalmas meglepetést nem okozott a kormány a védelmi kiadásokra fordítandó költségvetéssel. Bár 2024-hez képest 2025-ben 2,3 százalékkal kevesebb forrás jut a büdzsében erre a célra, az egyes tételek többsége nagyságrendileg hasonló összeget tesz ki, mint egy évvel korábban. Magyarország továbbra is a GDP 2 százalékát meghaladó összeget fordít a védelmi kiadásokra. A tervezet arra utal, hogy a Magyar Honvédség személyi- és eszközállományának megkezdett fejlesztése jövőre is folytatódni fog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.