BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
égitest

Magyar csillagász fedezte fel a Föld légkörében ma hajnalban felrobbant kisbolygót

Az ilyen kisbolygók 90 százaléka elég a légkörben, és csak a kisebb darabok érik el a Földet.

Sárneczky Krisztián magyar csillagász a Piszkéstetői Obszervatórium hatvanéves speciális, nagy látószögű Schmidt-távcsövével vasárnapról hétfőre virradó éjjel fedezte fel azt az egy-két méteres égitestet, amely később hat és fél óra alatt, magyar idő szerint hajnali négy körül érte el a Föld légkörét.

égitest
Fotó: Shutterstock / Illusztráció

Az űrszikláról, amely a felfedezéskor nagyjából 200 ezer kilométerre volt tőlünk, a számítások alapján hamar kiderült, hogy ütközni fog a Földdel, és ez magyar idő szerint hajnali négy óra környékén meg is történt a La Manche csatorna térségében

 – mondta azt MTI-nek, majd hozzátette,  hogy az ilyen kisbolygók 90 százaléka elég a légkörben, és csak a kisebb darabok érik el a Földet.

A jelenség bevilágította az éjszakai égboltot Dél-Nagy-Britanniában, Északnyugat-Franciaországban, de még Brüsszelből is készültek róla felvételek. Ez a csillagász szerint annak köszönhető, hogy nagyon szerencsések voltak a körülmények: derült volt az égbolt és az esemény lakott terület felett történt.

A becsapódott 1-2 méteres nagyságú kisbolygó méreténél fogva nem okozhatott volna bajt, mivel nagyjából 30-40 kilométeres magasságban egy nagy robbanást követően szétesett.

 A Föld légköre védelmet nyújt az ilyen méretű űrszikláktól, azonban a 30-40 méter átmérőjű kisbolygók lakott területre zuhanva katasztrófát is okozhatnak. Ezért is van nagy jelentősége a Földet súroló kisbolygók megfigyelésének.

Sárneczky szerint a felfedezés különlegességét az adja, hogy az elmúlt húsz év alatt mindössze hét alkalommal sikerült kisbolygót becsapódás előtt felfedezni, és ebből három az elmúlt 11 hónapban történt. Ezek közül kettőt Sárneczky Krisztián fedezett fel.

A sikerhez hozzájárult, hogy 2019-ben egy nagy kamerával bővült a Piszkéstetői Obszervatórium Schmidt-távcsöve, emellett kiépítettek egy országos kamerahálózatot, amellyel a légkörben elégő meteorokat figyelik. Ezzel az obszervatórium a Föld kozmikus védelmét ellátó távcsőrendszerek élvonalába került.

Ez az eszköz egyedülálló a térségben, ennél erősebb távcsövek csak Amerikában vannak, így méltán lehetünk büszkék rá

 – mondta a csillagász.


 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.