Elejét vette a káosznak a kormány a kedvezményes lakásáfa pontszerű kivezetésével, a már megszerzett építési engedély birtokában be lehet fejezni projekteket a valóságban is, nem csak papíron – jelentette ki az új Építési piaci prognózis beharangozóján Varga Dénes közgazdász. A lakásépítési szektorra fókuszáló elemzés készítője mindazonáltal elhibázottnak tartja az otthonteremtés eszközeként definiált intézkedést, mert szerinte nem a lakásvásárlóknak és nem is a kivitelezőknek, és még csak nem is az építőanyag-kereskedőknek, hanem a fejlesztőknek hozott extra profitot. Hozzátette: az élénkítés következménye lett a kapacitáshiány, amelyet a fejlesztési láz lecsengése után kapacitás-túlkínálat követ majd, és visszamennek Nyugat-Európába a most hazacsábított szakmunkások. A lakásáfa csökkentésével az állam nem a keresletet növelte, hanem a beruházók profitkilátásait.
Ezt támasztja alá, hogy nem ott épültek meg lakások, ahol eddig nem volt kereslet. Ahol építkeznek – elsősorban Budapesten és a fejlődő iparvárosokban –, ott alacsonyabb profitrátával később is megépültek volna a most készülő ingatlanok. Az 5 százalékos lakásáfa kivezetését azonban néhány tízmilliárd forintból, de jól oldotta meg a kormány, a 2020 utáni fejlesztéseken dolgozó beruházók egy része kármentésként most kvázi ajándékot kapott a kedvezményes áfával, de legalább a hivatalokra nem zúdul kezelhetetlen nyomás.
Varga Dénes, aki több mint húsz éve indította el a néhány éve már a Build Communication gondozásában megjelenő kiadványt, úgy értékelte, hogy a lakásáfa-kedvezmény bevezetése éppolyan elhibázott lakáspolitikai intézkedés volt, mint a rendszerváltás óta az összes döntés. Érthetetlen, hogy a rendszerváltás előtt a jelenleginél jóval alacsonyabb GDP mellett is tudtak évente 60-70 ezer lakást építeni, azóta viszont annak a felét sem – tette hozzá.
Vannak és voltak kilengések, vagyis megugrások a lakásépítésben, de tartós felívelésnek nem bizonyult egyik sem, a mostani konjunktúra ráadásul feleolyan hosszú és feleolyan intenzív lesz, mint az előző. Ezt jelezte előre már két éve is az Építési piaci prognózis, és ez megvalósulni látszik most, amikor a 2017–2019-es erős időszak után a növekedési ütem lefékeződése várható, az építési piacon pedig erőteljes, de átmeneti visszaesésre lehet számítani 2020-ban. A gyors növekedés korszaka később sem tér már vissza, de a gazdaság és azzal összefüggésben az építési tevékenység tartós növekedési pályán marad. Az aktív projektek számából ítélve 2020-tól legalább 60 százalékkal csökken az újlakás-kínálat. A közgazdász szerint 2022 után évente 11-12 ezer lakás épülhet meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.