BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lecsaptak a hévízi ingatlanokra

A legdrágább ingatlanért 110 milliót fizettek idén a Nyugat-Dunántúlon, ám ez kirívó eset a nyugati határszélen.

A legdrágább ingatlanért 110 milliót fizettek idén a Nyugat-Dunántúlon, ám ez kirívó eset a nyugati határszélen. A legtöbb tranzakciót Győrben kötötték,

de a lélekszámhoz viszonyítva Hévízen pörgött a legjobban a lakáspiac.

A lakáspiaci adás-vételek számát tekintve Győrben, Szombathelyen és Sopronban kötötték a legtöbb üzletet a Nyugat-Dunántúlon 2018-ban. A listavezető Győr, 2500 lakóingatlan cserével, míg a második legnépszerűbb város 1500 adásvétellel Szombathely, majd Sopron következik 1200 tranzakcióval.

A népességre vetítve azonban Hévízen pörgött leginkább a lakáspiac, itt 1000 lakosra 63 adásvétel jutott.

A település alighanem turistalátványosságának köszönheti népszerűségét. Ahogy a Keszthelyi járás több települése is, ahol szintén kiemelkedő volt az adásvételek fajlagos értéke. Keszthelyen, Balatongyörökön, Gyenesdiáson és Alsópáhokon az adásvételek 1000 lakosra vetített értéke meghaladta a 25 tranzakciót.

Fotó: AFP

A Nyugat-Dunántúl nagyvárosai közül Sopron volt a legerősebb a lakásvásárlások számának tekintetében. Ez azt jelenti, hogy a népességre vetített tranzakciószám értéke elérte a 19,7 ezreléket, ami három ezrelékkel felülmúlta az országos átlagot.

Az ingatlanforgalmi adatok azt mutatják, hogy leginkább a régió észak-nyugati részébe költöznek, míg Zalából inkább elvándorolnak az emberek: nem véletlenül Sopron az árrekorder a régióban

– értékelte a tavalyi adásvételi adatokat Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum vezető elemzője.

Mint mondta, a Nyugat-Dunántúlon minden ingatlantípus esetében Sopronban volt a legmagasabb az árszint. A városban az újépítésű ingatlanok esetében 490 ezret, a téglalakásoknál 370 ezret, a családi házaknál pedig a 320 ezer forintot kértek egy négyzetméterért.

A legdrágább családi ház 110 millióért kelt el a városban, míg a régióban volt, aki 650 ezer forintért vett családi házat, amiért egy Nagykanizsa közeli kis faluig kellett mennie a vevőnek.

Ugyanakkor Soóki-Tóth Gábor a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett első féléves előzetes adatokról szólva megjegyezte: a Nyugat-Dunántúlon az országos trenddel megegyezően a tavalyi év ugyanezen időszakához viszonyítva 5 százalékkal csökkent a tranzakciók száma. Azt is kiemelte, hogy a régión belül Győrben cseréltek ingatlant a legtöbben (900), amelyet Sopron követ (400). Előbbi értéke 5 százalékkal, utóbbié 10 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbi adatokhoz képest, de ez a trend megegyezik a hasonló méretű városokban tapasztaltakkal.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.