A kormánynak foglalkoznia kellene a lakásbérleti díjak jelentős növekedésével, azok mérséklésével, aminek egyik eszköze lehetne egy megfizethető, államilag támogatott, a családalapítást segítő, tulajdonszerzési lehetőséggel kombinált közhasznú lakásépítési program
– tudta meg a Világgazdaság a Társaság a Lakásépítésért Egyesület (TLE) közvélemény-kutatásának összegzését.
A TLE tavaly tette közzé osztrák mintára kidolgozott közhasznú lakásépítési programjavaslatát, amely a magánbérlakás-piacról kiárazódó, de szociális bérlakásra nem jogosult középréteg számára kínálna megoldást.
Az évente megépülő több ezer, sőt akár tízezer bérlakással hosszú távon, tartósan pozitívan tudná befolyásolni az állam a bérleti díjakat és a lakásárakat is.
Ausztriában évente 15 ezer közhasznú bérlakás épül, a projektek mindegyikéhez igazolniuk kell az építőtársaságoknak, hogy van-e valós kereslet a tervezett beruházásra, mert csak akkor kapják meg az állami kedvezményeket. A TLE úgy döntött, hogy javaslatához maga készít egy gyors felmérést, amely bár nem reprezentatív, de kiindulópont lehet egy fiataloknak szóló bérlakásépítési és -kezelési rendszert is magában foglaló lakásprogram kidolgozásához.
Az online felmérés tizennégy kérdésére több mint 1200 válasz érkezett, többségében fiataloktól, a közhasznú bérlakásrendszer kiemelt korcsoportját adó 18–35 év közöttiektől.
Kiderült, hogy ők a most jellemző négyzetméterenkénti 3000 forintos bérleti díjjal szemben 1000-1300 forintos négyzetméterenkénti tarifát tartanak elfogadhatónak és megfizethetőnek egy kétgyerekes család számára, 65 négyzetméteres, új építésű budapesti lakás bérleti díjaként. A korcsoport 93 százaléka szerint a piacinál alacsonyabb bérleti díjat és tulajdonszerzési lehetőséget kínáló minőségi közhasznú bérlakásrendszer ösztönözné a családalapítást, gyermekvállalást.
A teljes cikk a Világgazdaág csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.