Ha a tulajdonos egész évben a nyaralójában lakik, akkor sokakban merül fel a kérdés, hogy az már lakóháznak számít? A kérdés megválaszolásában nem az a döntő, hogy mire használják, hanem az, hogy az adott épület milyen övezeti besorolással, rendeltetési megjelöléssel szerepel a helyi ingatlan-nyilvántartásban. Így a válasz az, hogy a nyaraló besorolású ingatlan akkor is nyaralónak számít, ha egész évben lakják a tulajdonosok. A kategorizálásnak azért van jelentősége, mert a helyi adózásban, a fenntartásban, a biztosításban, valamint a hitelfelvételnél eltérő szabályok vonatkoznak a lakóházakra, a nyaralókra, vagy a gazdasági épületekre.
A minden második CSOK-hitelt folyósító OTP Bank arra figyelmezteti a leendő vásárlókat, hogy bármennyire is csábítónak tűnhet a lehetőség, a falusi CSOK-ot például nem lehet nyaralóvásárlásra igénybe venni.
Nyaralókra vagy gazdasági épületként bejegyzett üdülőkre államilag támogatott lakáshitel, így a falusi CSOK sem igényelhető. A lakásként bejegyzett társasüdülő kivétel, de a CSOK feltételrendszere szerint a kedvezmény csak akkor jár, ha a tulajdonos bejelentkezik a meghitelezett új otthonába, és 10 éven át életvitelszerűen ott is lakik. Az első feltétel teljesítését a kölcsönt folyósító hitelintézet ellenőrzi, a másodikat az adott település jegyzője vizsgálhatja
- mondja Kormos Zoltán, az OTP Bank ingatlanhitelezésért felelős vezetője.
Aki nem tudja teljesíteni a CSOK feltételeit, piaci kamatozású jelzáloghitelből is finanszírozhatja a nyaralóvásárlást. Az így felvehető kölcsön összegét, feltételeit számos tényező befolyásolja. Az elsődleges az adott ingatlan értéke. A hitelintézeti értékbecslésnél meghatározó, hogy mi szerepel a tulajdoni lapon: lakóház-besorolásnál kisebb, nyaraló és gazdasági épületnél nagyobb önrésszel kell számolnia az igénylőnek.
A hitelintézetek általában az adott települések fejlesztési elképzeléseit, a besorolási övezetek tervezett változásait is vizsgálják. Jó tudni, hogy egy nyaralót a tulajdonosa kezdeményezésére is át lehet minősíteni lakóházzá. Ez a folyamat viszont általában hosszadalmas és bonyolult, komoly műszaki feltételeket kell teljesíteni, ráadásul vannak településrészek, ahol az egyedi szabályok nem is teszik lehetővé az átminősítést.
A hitelintézetek a megvásárolni kívánt nyaraló elhelyezkedését, állapotát, felszereltségét is megvizsgálják.
Általános követelmény, hogy legalább komfortos legyen a kiszemelt ház, vagyis legyen benne fűtés, hideg/meleg víz és fürdőszoba. Az összetett feltételrendszer miatt a hasonló méretű és komfortfokozatú nyaralók esetében is jelentős eltérések lehetnek az eladási ár és a hitelintézetek értékbecslése között, ezért az OTP Bank szakértői azt tanácsolják az érdeklődőknek, hogy előzetesen mindenképpen mérjék fel alaposan a kölcsönfelvételi lehetőségeket, még mielőtt belevágnak a vásárlásba.
Az OTP Ingatlanpont elemzése szerint idén a vevőknek országosan nagyobb esélyük van az alkura az ingatlanok meghirdetett árához képest, mint az előző évben. A Balatonnál vegyes a kép. A déli part kiemelt településein (Siófokon, Zamárdiban, Fonyódon, Balatonlellén vagy Balatonszemesen) befagyott a piac.
Az érdeklődés az előző évekhez mérten jelentősen, 80 százalékkal csökkent.
Ezzel szemben a tó nyugati és északi részén, valamint a vonzáskörzetében, ahol a vevők jellemzően nem befektetési céllal vásárolnak lakóingatlanokat, nincs visszaesés. Keszthelyen továbbra is a nyaralókat, Tapolcán a kisebb értékű építési telkeket keresik. Annak még nincs jele, hogy a kijárási korlátozások miatt a négy fal közé szorult, távmunkában dolgozó érdeklődők felpezsdítenék a piacot, de a tavasszal amúgy is jellemző élénkülés részeként egy új vásárlói kör is kialakulhat a „lakáskaranténosokból”.
Piaci kamatozású lakáshitellel természetesen megoldható a finanszírozás, de a vásárlás előtt érdemes azt is számításba venni, hogy egy nyaraló körül mindig akad tennivaló, nem beszélve a téliesítéskor és a tavaszi nyitáskor elvégzendő feladatokról. Egy rosszul elzárt vízvezeték nemcsak a fogyasztásmérőt pörgetheti meg. Egy csőtörés vagy egy vihar az épületben is komoly károkat okozhat, amelyek helyreállítása még akkor is fejfájást okozhat, ha a tulajdonosnak van megfelelő biztosítása.
Mindezeken túl meg kell rendelni a szemétszállítási szolgáltatást, ha nincs csatorna, a szippantós kocsit is időről időre házhoz kell hívni. Azt is bele kell kalkulálni a fenntartási költségekbe, hogy a helyi önkormányzat is megadóztathatja a nyaralótulajdonosokat.
A vételáron felül ezekkel a költségekkel kell számolnia annak, aki nyaralótulajdonossá kíván válni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.