Egyáltalán nem teljesítettek rosszul a több szempontból is változásokat hozó 2019-es évben a lakás-takarékpénztárak, mind a mérlegadataik, mind az eredményeik kedvezően alakultak – derül ki a Magyar Nemzeti Bank Aranykönyv című összesítéséből, amely a pénzügyi szolgáltatók részletes, éves adatait tartalmazza.
A múlt év végén aktívan működő három piaci szereplő összesített, egyedi mérlegfőösszege meghaladta az 1227 milliárd forintot, ami erőteljes, 18,7 százalékos bővülés az előző év végi eszközállományukhoz képest.
A mérlegfőösszeg bővülésének ütemét nézve – nem meglepő módon – az Erste Lakástakarék járt az élen, miután eszközállománya több mint 62 százalékkal, 154 milliárd forint közelébe duzzadt.
Ez jelentős részben annak a következménye, hogy 2019 októberében a pénzügyi szolgáltató átvette a piacról kivonuló Aegon Lakástakarék portfólióját,
A betétállománynál hasonlóan alakult a helyzet:
Miközben az OTP Lakástakarék és a Fundamenta-Lakáskassza egyaránt stabilan két számjegyű (13,2 és 15,5 százalékos) bővülést ért el, az Erste leányánál majdnem 70 százalékkal ugrott meg az állomány, szintén a tavalyi akvizíciónak köszönhetően.
Az ügyfélportfólió átvétele nyomán jókorát nőtt az Erste Lakástakarék piaci részesedése is: a betétállomány alapján számítva a múlt év végén már meghaladta a 13 százalékot – szemben az egy évvel korábbi 9 százalékkal –,
A lakástakarékok mérlegfőösszegének és betétállományának tavalyi gyors növekedésében ugyanakkor szerepet játszhatott a 2018 októberében életbe lépő szabályozás is, amely megszüntette a lakástakarék-konstrukciók állami támogatását, és az igen rövid átmeneti időszakban sok új szerződést kötöttek a szolgáltatók, ami jótékonyan hathatott a tavalyi számokra is.
A pénzügyi eredmények tekintetében szintén kiegyensúlyozottnak volt nevezhető a helyzet 2019-ben. A három szolgáltató által elért kamateredmény minimális mértékben nőtt és 25,6 milliárd forintot ért el,
A működési bevételekben nem történt drámai mozgás: a 27,3 milliárd forintos összesített volumen nem egészen 1 százalékos emelkedést tükröz. A működési költségek vegyesen alakultak az egyes szolgáltatóknál, de összességében visszafogott mértékben, 2,6 százalékkal, 14,8 milliárd forintra bővültek.
Mindezek nyomán a három szereplő összesített adózott eredménye sem alakult rosszul: 10,5 milliárd forintot ért el, ami szinte megegyezik az egy évvel korábbival.
Az összesített profit legnagyobb részét viszont a Fundamenta szállította, amelynek adózott eredménye 2019-ben elérte a 7 milliárd forintot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.