Az elmúlt száz év legnagyobb magyarországi és jelen pillanatban Európa legnagyobb kulturális fejlesztése ért az egyik legizgalmasabb mérföldkövéhez a Magyar Zene Háza átadásával - hangzott el az épület csütörtöki sajtóbejárásán, ahol Fekete Péter, az EMMI kultúráért felelős államtitkára összegezte így az eseményt. A különleges, formabontó épület tervezésére még 2014-ben írtak ki nyílt nemzetközi tervpályázatot, amelyet a japán sztárépítész, Sou Fujimoto nyert meg különleges épületének pályaművével. Mint a VG-nek Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa elmondta, a Magyar Zene Háza 30 milliárd forintból épült fel, a beruházásra több részletben jelentek meg a közbeszerzési pályázatok, így az elmúlt három év csaknem 100 százalékos építőipari árrobbanása, a munkadíjak, a nyersanyagok és alapanyagok drasztikus drágulása ellenére nem történt költség túllépés, az aktuálisan meghatározott kereteken belül tudtak maradni.
A Liget Projekt egészét körülbelül 300 milliárd forintból fogják tudni megvalósítani, bár annak három eleme, nevezetesen az Új Nemzeti Galéria, a Magyar Innováció Háza és a Városligeti Színház még vitatott – emlékeztetett a VG-nek nyilatkozva a miniszteri biztos, hangsúlyozva, hogy azokat a kormány továbbra is szeretné megépíteni, de a főváros hozzájárulása híján azok érvényes építési engedélyének terve a fiókban marad.
A Liget Budapest Projekt következő fejezete a Néprajzi Múzeum átadása lesz március végén, az 50 milliárd forintból elkészülő épület átadásával viszont lezárulnak az eddig megkezdett fejlesztéssel
– mondta Baán László. Amint a három függőben maradt beruházás is megkapná a főváros hozzájárulását, attól a pillanattól számítva három éven belül mindegyik kivitelezésével elkészülnének. A parkolópályára tett tervek kapcsán a miniszteri biztos leszögezte, bízik benne, hogy miután zöldfelület veszteségről egyik épület esetében sincs szó, a jelenlegi patthelyzet egyszer csak megszűnhet, és belekezdhetnek a fejlesztésekbe.
A Magyar Zene Háza átadása egyúttal azt is jelenti, hogy a Liget Budapest projekt tízéves története során először került sor új épület avatására. A projekt eddig lezárult beruházásai mind felújítások voltak, köztük a Szépművészeti Múzeum történetének legnagyobb rekonstrukciója és az újjáélesztett komáromi Csillag Erőd felújítása is. Gyorgyevics Benedek, a beruházó Városliget Zrt. vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy bár mindegyik korábbi fejlesztés rendkívüli jelentőségű, és értékmentő, értéket alkotó beruházás volt, a legjobban várt fejezet mégis a Magyar Zene Háza átadása.
A már eddig is számos építészeti és egyéb szakmai díjjal elismert épület máris a kortárs építészet egyik ékköve, amivel nem csak a Liget projekt, hanem Budapest és az egész ország gazdagodott.
A látványos épület január végén izgalmas kiállítással és zenei programokkal nyitja meg kapuit a közönség előtt. Már maga a ház megjelenése is rendhagyó, az organikusan hullámzó, lyukakkal áttört tetőszerkezetével és hatalmas üvegfalaival összetéveszthetetlen látványt nyújt, nem véletlen, hogy világszerte 2021 legjobban várt új épületei között tartja számon a nemzetközi szakma. A formabontó külső pedig egy komplex zenei beavató intézményt rejt, amely sokszínű programkínálatával jövő év elején a zene számtalan élményét tárja majd a látogatók elé – összegezte a megnyitóra kiadott közlemény. A Magyar Zene Háza az egykori lepusztult Hungexpo irodaházak helyén épült fel, az új épület környékén pedig egy évtizedekig elzárt és elhanyagolt, mintegy 7000 négyzetméternyi zöldfelületet újítottak meg és tették ismét a Városliget szabadon látogatható parkfelületévé.
Az ikonikus épület kivitelezése 2018 kezdődött, a 168 építészeti pályamű közül kiválasztott terv kompromisszumok nélk valósulhatott meg.. A megvalósulást az eredményhirdetés óta világszerte komoly figyelem övezi: a CNN és a World Architecture Community (WAC) is 2021 egyik legjobban várt új épületének nyilvánította. A házat már a tervei alapján 2019-ben Európa legjobb középületének választották a rangos londoni International Property Awards megmérettetésen, ami az ingatlanszakma egyik legnagyobb, széles körben jegyzett elismerése. 2020-ban pedig a világ legjobb zenei tematikájú fejlesztésének járó fődíjat kapta meg: az amerikai Music Cities Awards kiírásában, a legjobb zenei tematikájú ingatlanfejlesztésnek járó kitüntetését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.