BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Romkastélyok és luxuspaloták eladósorban

Az elhagyatott, felújításra szoruló ingatlanoktól kezdve az impozáns rezidenciákig széles kínálatból válogathat, aki ma tekintélyes birtokra vágyik.

Az eladó kastélyok és kúriák nagyon értékes, a legtöbb esetben saját történelemmel átszőtt szegmensét alkotják a mindenkori ingatlanpiaci kínálatnak. Számszerűsítve nem lehet nagy piaci részesedésről beszélni, hiszen a 140 ezer eladó ingatlanból álló országos hirdetési adatbázisban mindössze 

407  kastély és kúria található, ami a teljes választék 0,3 százaléka 

– tájékoztatott a VG kérdésére Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. 

Országosan nagyon változatos az ingatlanok elhelyezkedése: a legtöbb ilyen épületet, 62-t Pest megyében árulják, de az ország nyugati megyéi is bővelkednek velük. Vas, Zala, Somogy és Veszprém megyében külön-külön 31-33 eladó kastély és kúria is található. Érdekes, hogy az ingatlanpiac szempontjából nem a legfelkapottabbnak számító országrészekben, mint 

Nógrád, Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is 10-20 különlegességet találhatnak a vásárlók. 

Ebben változatos és fordulatos történelmi múltunk játssza a legnagyobb szerepet – világított rá a szakértő.

Fotó: Ingatlan.com

Bár minden eladó kastély és kúria rengeteg hasonlóságot mutat az ingatlanok adottságai szempontjából, például közös nevezőjük a hatalmas telken álló hat-nyolc vagy akár tízszobás főépület és a melléképületek, vannak különbségek is. A szakértők két alapvető típust különböztetnek meg. 

Az egyikben a restaurált, ma is egykori fényükben pompázó építményeket találjuk, amelyeknek a vételára is meglehetősen borsos: leginkább milliárdos tétel. A másik csoportba pedig azok az ingatlanok tartoznak, amelyekkel szembetalálkozva egyből feltűnik, hogy megette őket az idő vasfoga. 

Ezekre a nagy telek rendezetlensége mellett az is jellemző, hogy az épületek lerobbantak, rájuk férne az alapos tatarozás. 

Az utóbbira jó példa a Nógrád megyei Pásztó közelében eladó, az 1850-es években épült, festői szépségű panorámával rendelkező kastély, amelyet 16 millió forintért kínál eladásra a tulajdonosa, valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kemecsén található, 1900-as évek elején épült, felújítandó kúria. A telekért és az épületért mindössze 2,3 millió forintot kér a tulajdonos. Nem véletlenül ilyen alacsony az ár, hiszen ezekre a lerobbant épületekre tetemes összeget, egészen biztosan milliárdokat kell költeniük majd a vállalkozó szellemű vásárlóknak.

Az ingatlanok mindegyikéhez többhektáros telek tartozik, amelyek négyzetméterben tízezres vagy százezres nagyságrendben mérhetők. 

Maga a felépítmény is minimum több száz négyzetmétert tesz ki, de a legnagyobb kastélyok alapterülete a 3000 négyzetmétert is meghaladhatja 

– ismertette a legfőbb jellemzőket Balogh László. Ilyen például a szőlősgyöröki kastély a maga 4500 négyzetméterével, amelyet 415 millió forintért árulnak, vagy a 3700 négyzetméteres somlószőlősi Zichy-kastély 146 millió forintos irányáron. Az utóbbit sokan szellemkastélyként emlegetik, életvitelszerűen utoljára a 30-as években laktak benne, később óvoda és magtár lett, de már évtizedek óta lakatlan. Jelenleg magántulajdonban áll, a felújítására utoljára a 2000-es években tettek kísérletet, de megakadt a folyamat. 

Fotó: Ingatlan.com

Az utóbbi években, évtizedekben restaurált, kifogástalan állapotú, különleges épületek csak nagyon ritka esetben szolgálnak manapság egyetlen család lakhelyéül. A felújításukat és rendbehozatalukat általában funkcióváltás kísérte: hotelt, konferencia- vagy szórakoztatóközpontot alakítottak ki belőlük a befektetők. 

Ők pedig nem klasszikus otthonteremtő beruházásnak tekintik a sok százmillió forintos korszerűsítést, hanem klasszikus gazdasági vállalkozásnak, amelyben a bevételt termelő ingatlanok adott idő alatt kitermelik a felújításukra fordított összeget 

– figyelmeztetett a szakértő. Erre jó példa lehet az acsai Prónay-kastély, amely majdnem négymilliárd forintért keresi vevőjét. A 15 szobás ingatlan több mint 130 ezer négyzetméteres telken fekszik, és vele nemcsak minden igényt kielégítő palotát kap a pénzéért a majdani vevő, de több százmillió forintot érő bútorzathoz és festménygyűjteményhez is hozzájut.   

A kúriák és kastélyok tulajdonosainak két csoportja ismert: intézmények és magánszemélyek. Az előbbiek olyan cégek, alapítványok, amelyek az ingatlan hasznosítását végzik, róluk a cégnyilvántartásból és más dokumentumokból jóval több információ elérhető, mint azokról a tulajdonosokról, akik magánszemélyként rendelkeznek a kastélyok és kúriák fölött, vagy adott esetben lakóhelyként használják az ingatlant. Ők általában kerülik a nyilvánosságot, és nem is szoktak nagy hírverést kelteni az épületek körül.  

Az új tulajdonosok kilátásai

Szinte kivétel nélkül szálláshelyként vagy különböző szolgáltatások helyszíneként szokták hasznosítani a jellemzően egykor szebb napokat megélt épületeket. Vannak azonban köztük olyanok is, amelyek menthetetlenek, de a hozzájuk tartozó, különleges adottságú vagy értékes területért mégis vevőre találnak. A legnagyobb kihívás az eladók és az új tulajdonosok számára az, amikor csak úgy lehet újjávarázsolni az ingatlanokat, hogy közben a műemlékvédelmi státuszt is figyelembe kell venni. Ez viszont nem csupán erősen növeli a munkálatok költségét, hanem sok esetekben reménytelenné teszi ezeknek az épületeknek a helyreállítását, mert bizonyos összegnél többet a befektetők nem szánnak az üzletre.  

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.