Tovább drágultak az albérletek februárban: az átlagos lakbérek országszerte és Budapesten is emelkedtek januárhoz képest – derül ki a KSH–ingatlan.com lakbérindex elemzésből, amely ismerteti a március közepi kínálati bérleti díjakat is.
Budapesten 1,4, országosan pedig 1,8 százalékkal nőttek a bérleti díjak egy hónap alatt, ami nem számít meglepetésnek – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője, aki szerint az idén folytatódhat a tendencia, de az emelkedés üteme várhatóan elmarad az infláció mértékétől.
Az idei drágulást az emelkedő fizetések hatásának tulajdonítják a szakértők.
A minimálbér és a garantált bérminimum is jelentősen nőtt januártól, ez pedig az átlagfizetéseket is feljebb húzta. A nagyobb jövedelemhez pedig februárban jutottak hozzá az érintettek, amivel a lakáskiadók is számoltak.
Hozzájárul a lakbérek emelkedéséhez az is, hogy a magas lakáshitelkamatok miatt az ingatlanvásárlást tervezők jelentős része még mindig kivár, akiknek pedig muszáj költözniük, azok közül sokan bérelt lakást keresnek
– tette hozzá az ingatlan.com vezető gazdasági elemzője.
Éves összevetésben az országos átlagos lakbérek 19,8, a budapestiek 21,5 százalékkal emelkedtek a havi szintű drágulás következtében.
Az inflációs tényezőt is figyelembe véve kedvezőbbek a jelentős drágulást tükröző számok,
reálértéken a 2020. januári csúcsértékektől a februári országos lakbérek 13, a fővárosiak pedig 15 százalékkal maradtak el.
Március közepén 210 ezer forintra emelkedett az átlagos kínálati bérleti díj Budapesten, ahol ez tavaly ősszel 200 ezer forint volt az ingatlan.com elemzése szerint.
A legdrágább az V. kerület, ahol átlagosan 320 ezer forintért lehet lakást bérelni. A legnagyobb kínálatot a XI. és a XIII. kerület adja, az előbbiben átlagosan 210 ezer, utóbbiban 220 ezer forintért szeretnék kiadni az ingatlanjukat a tulajdonosok.
Budapesten belül a legolcsóbb 139 ezer és 150 ezer forintos átlaggal továbbra is a XX. és a XXIII. kerület.
A vármegyeszékhelyek listáján Veszprém a legdrágább 155 ezer forintos átlagos bérleti díjjal, majd Győr, Debrecen és Székesfehérvár következik egyaránt 150 ezerrel.
Debrecen mellett a legnagyobb kínálatot két másik egyetemváros, Miskolc és Szeged adta, átlagosan 100, illetve 122 ezer forintos átlagos bérleti díjjal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.