Rendkívüli hatások érték az építőipart és az ingatlanpiaci szereplőket a legutóbb 2021-ben bemutatott KPMG-kutatás óta eltelt két évben. A jelenlegi gazdasági és geopolitikai történések között igazi kihívás a folyamatok előrelátó tervezése – ezzel a felütéssel indult a KPMG Global Construction Survey 2023-as kutatásának bemutatója.
A nemzetközi felmérés eredménye szerint a többség optimista, a válaszadók kétharmada szerint jó irányba mennek a dolgok, az építési cégek jól reagálnak a történésekre. Fokozott figyelmet kell fordítani arra, hogy mi építünk és hogyan, ez a legfontosabb üzenet most a megrendelők és a tervezők, kivitelezők felé. A karbonkibocsátás, illetve az üvegházhatásúgáz-kibocsátás közel feléért az építőannyagok előllítása és az építés tevékenység a felelős, az ESG-szempontok szükségszerűen előtérbe kerülnek.
A hazai építőipari szereplők helyzetét nagyban megnehezíti, hogy hiányzik az építőipar általános stratégiája a különböző időtávokra.
Ma nincs közös kutatóközpontja, jövőkutatása a magyar építőiparnak, nincsenek közös fejlesztések az oktatásban, egyedi erőfeszítések vannak leginkább. A cégek nem tudják, hogy 5-10 éves távlatban hová akarnak eljutni, mindenki saját stratégiát próbál alkotni, a jövőképhez azonban hiányzik az állami építőipari stratégia.
Háromezermilliárd forintnál is nagyobb értékű beruházást indíthat el az EKRAz EKR jelentheti a beruházásösztönzés jövőjét Magyarországon. A KPMG több mint 3000 milliárd forint értékű beruházást vár a következő évtizedben a rendszertől. A KPMG energetikai és közüzemi tanácsadás szektorának vezetője, Losonczy Géza elmondta, hogy az EKR még nem tökéletes, de már így is vonzó lehetőség lehet, különösen a vállalatok számára. |
Napi szinten okoz problémát a sok bizonytalanság, a piaci turbulencia, a beszállítói láncolatok zavarai, a költségnövekedés, a források korlátozottsága, a Covid és az egyéb globális válságtényezők. De nem csak a magyar építőipar van nehéz helyzetben. A kereslet visszaesése, a finanszírozási költségek emelkedése és az növekvő költségszint globális jelenség. A KPMG a világ legnagyobb építőipari cégeinek bevonásával készült kutatásában a válaszadók fele mondta, hogy a projektjeik egy része nem akkor és annyiért készül el, ahogyan azt előzetesen kalkulálták. A megoldás a fentiek elkerülésére a kockázatelemzés, a jobb tervezés, amit a megkérdezettek 83 százaléka hiányol.
Az új technológiák alkalmazása, a hatékonyság növelése, a rugalmasság túlélési és fejlődési stratégia is.
A kutatás ismertetése alkalmából rendezett sajtóbeszélgetésen a KPMG ingatlan-tanácsadásért felelős vezetője, Dános Pál meghívására az építési piac meghatározó hazai szereplői, kivitelező, fejlesztő, tervező és tanácsadó cégek vezetői is részt vettek.
Báthory Balázs, a Market Építő Zrt. vezérigazgató-helyettese elmondta, meglepte, mennyit romlott a projektek időben való befejezésének aránya. Tapasztalatai szerint nagyon rugalmas tervezésre van szükség, és olyan kiviteli tervekre, amelyekhez a különböző technológiákat hozzá lehet illeszteni.
Nincsen világvége, extrém piaci hullámzás van, túl sok minden csapkod egyszerre
– mondta Báthory Balázs, aki szerint a kulcsszó a rugalmasság és a stratégia. A Market 4-5 éve megcélozta, hogy 20 százaléknál soha ne legyen több az állami beruházási arány, és eldöntötték, hogy lakóingatlant csak maguknak építenek. Akkor az ipari-logisztikai beruházások fejlődését vetítették előre, a fejlesztéseket is erre fókuszálták. Akkor 25, ma 50 százalék felett van az ipari-logisztikai beruházások aránya – jelezte a cégvezető.
A KPMG nemzetközi felmérése szerint a vállalatvezetők 35 százalék szerint lényeges hatása van az állami beavatkozásnak erre az iparági szegmensre , 43 százalék szerint pedig van valamilyen hatása. A magyar építőipar a 2022-ben elhalasztott 2100 milliárd forint állami építőipari beruházással néz szembe, ami a tavalyi éves építőipari termelés 30 százalékát teszi ki.
Az idén az elmúlt 10 év legkevesebb induló projektjét regisztrálták. Várhatóan a lakásépítés a 2016-os szintre esik vissza, az irodalépítési aktivitást totális bizonytalanság jellemzi.
A meglévő A kategóriás irodaépületek magas bérbeadottság mellett 30-40 százalékos napi valós kihasználtsággal működnek
– sorolta Dános Pál.
A felújítások, átépítések és barnamezős beruházások évtizede előtt állunk
– szögezték le a cégvezetők.
A jelentős környezetterheléssel járó építőanyag-gyártás és az építési beruházások helyett előtérbe kerül a retrofit, a régi épületek megőrzése értékké válik. A jelentős ingatlanportfóliót üzemeltető CPI Property Group igazgatója, Gereben Mátyás szerint ebbe az irányba mozdulhat el elsőként az irodapiac, Skandináviában már nem trendi az új iroda. A felújítások meglepően költségesek, jellemzően drágábbak, mint újat építeni.
Ennek ellenére a fenntarthatóság jegyében a bérlőknek és az üzemeltetőknek már most erős jelzéseket kell küldeniük a tervezőknek és a kivitelezőknek, hogy ma már nem betont és szobákat adnak bérbe az üzemeltetők, hanem flexibilitást, közösséget, gondolatot – hangsúlyozta Gereben Mátyás.
A világgazdaság egészéhez hasonlóan az építőipar is egy óriási átalakulás első fázisában, egy új rend kialakulásának kezdetén van, amikor a felújítási igények dominálhatnak Tóth Attila, a CÉH Tervező, Beruházó és Fejlesztő Zrt. elnöke szerint.
Ha a korszerűsítésre szoruló lakások mindegyikét felújítanák, az négy-hat évre kitöltené az építőipari kapacitásokat Magyarországon
– mondta Tóth Attila.
Érdekes időszak lesz, a munka mennyisége csökken, a hangsúly áthelyeződik az ipari szegmensbe. De nem minden mindennel kompatibilis, egy előre gyártó üzem nem tud mit kezdeni a lakásfelújítással.
Az elmúlt években a fenntarthatósági követelmények halasztott bevezetése miatt legalább százezer olyan lakás épült, ami a következő 50 évben pluszteherként velünk lesz – hangzott el a fenntarthatósági kérdések kapcsán.
Az építőipari ágazat szereplőivel szemben fokozott elvárás, hogy nagy lépésekkel haladjanak a kibocsátás csökkentése felé, de nem világos, hogy ki fizeti meg ennek többletköltségét.
A finanszírozási oldalon hatékony eszközök (zöldkötvények, kedvezőbb hitelek) ösztönzik a beruházókat az ESG-szempontok érvényesítésére, de a vevők és a bérlők továbbra is csak azt akarják megfizetni, amiből költségelőnyük származik, kiélezett gazdasági helyzetben ritkán térülnek meg az erre fordított költségek.
Az ESG-szempontok érvényesítésének a következő években járható útja éppen ezért az épületrekonstrukció és a funkcióváltás
– mutatott rá Dános Pál.
Érzékenyítésre, az épület használóinak edukációjára van szükség – hívta fel a figyelmet a megrendelői igények erősítése felől megközelítve a kérdést Kelemen Csaba, a KÉSZ Építő és Szerelő Zrt. vezérigazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.