A korábbi években teljesített 15 százalékos növekedések után nehezen éli meg az építőipar a jelenlegi csökkenő trendet, az idei első hét hónapban kimutatott 5,3 százalékos éves szintű elmaradás ráadásul már egy tavalyi alacsony bázishoz mérten jelentkezik, és összességében 20 százalékos szintkülönbséget rejt – válaszolta a Világgazdaságnak Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke.
A legsúlyosabb mutató az ágazat hó végi rendelésállományának mintegy 25 százalékos mínusza az egy évvel korábbihoz képest, ez pedig a szakszövetségi vezető szerint előrevetíti a tartós feszültséget, a keresleti és kínálati olló tágulását.
A most megrendelt munkálatok teljesítési ideje átlagosan két év,
az új megrendelések értéke viszont folyamatosan csökken,
júliusban 7 százalékkal volt kevesebb az előző év azonos hónapjában kötötteknél, ami tartós lejtmenetet vetít előre.
A magyar építőipar 7 ezermilliárd forint építési-szerelési tevékenységre képes 2022-es áron, de a kereslet egyre szerényebb, az építési célú közbeszerzések értéke jelenleg a múlt évinek mindössze a 20 százalékát teszik ki – mutatott rá Koji László a súlyos veszélyt jelző tendenciára.
A mélyépítés van a legkritikusabb helyzetben,
az egyéb építményekre vonatkozó szerződések volumene már 39,9 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. A szakszerelőipar jobban áll, az építés logikus folyamat, legtovább ennek az alágazatnak a munkája tart ki, ott jelentkeznek majd legkésőbb a csökkenő rendelésállományból adódó keresleti mínuszok.
Az épületek építésében kimutatott 14,1 százalékkal nagyobb termelési érték az elnök szerint néhány nagy létesítmény befejező számláiból és a korábban kötött szerződések árkülönbözetének elszámolásából adódhat.
Az immár csaknem 25 százalékkal kisebb hó végi teljes rendelésállomány és
a folyamatosan apadó új szerződési értékek az ágazat negatív jövőképéről árulkodnak.
A KSH-gyorsjelentés júliusról szól, de az ágazatban már az augusztusi, sőt, a szeptemberi tendencia is ismert, azóta is tovább csökkentek a rendelések, elsősorban a vasúti és infrastruktúra-fejlesztés állt le, de idén például egyáltalán nem indult víziközmű-beruházásra közbeszerzési eljárás – tudtuk meg.
Kettészakadt az építőipar: ellentétesen alakul az alágazatok teljesítményeA nyers adatok szerint 3,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit az építőipari termelés volumene júliusban. Az alacsony bázishoz mért növekedés mögött kettősség rejlik: az épületek építésének termelése 11,6 százalékkal nőtt, az egyéb építményeké 5,0 százalékkal csökkent. A júniusinál 8,5 százalékkal nagyobb volt az ágazat termelési értéke, az éves össztermelés viszont 5,3 százalékkal csökkent. |
„Váratlan pozitív korrekciót mutatott az építőipar júliusban, ami kedvező a harmadik negyedéves gazdasági növekedési kilátások megtámasztását tekintve, de a hónapról hónapra igen változékony számokat produkáló iparág lefelé csorgó trendjét ez nem fordítja meg” – kommentálta a KSH adatait Horváth András, az MBH Bank vezető elemzője.
A júliusi adatban néhány nagyobb projekt zárásának a statisztikába való bekerülése is szerepet játszhat, de a szakértő továbbra is 8 százalék körüli csökkenést lát reálisnak idén, vagyis az első hét hónap 5,3 százalékos mínusza után a következő hónapokban további csökkenést realizál.
Az MBH Bank vezető elemzője szerint a meglévő szerződésállományok alapján
rövidebb távon elegendő megrendelés látszik az építőiparban,
de az új szerződéskötések csökkenő szintje – elsősorban az egyéb építmények esetében – és az iparági szereplők véleménye alapján további lassulással lehet számolni, számottevő kiesés az ismert állami beruházási tevékenység visszafogása és a negyedével csökkenő lakásépítési és -felújítási tevékenység.
Az építőipar júliusi adatai pozitív meglepetést okoztak, a szakértők ugyanis visszaesést vártak. A mai adat azonban csak óvatos optimizmusra ad okot, hiszen az ágazat rendelésállománya továbbra is csökkenő pályán halad – jelezte Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza.
Regős egy beszédes jelenségre is rámutatott, nevezetesen, hogy az építőipar árai továbbra is rendkívül magasak, ez pedig szintén visszafogja a termelést – márpedig ha ennek ellenére is csak kismértékű a visszaesés, vagy ahogy ebben a hónapban látszódott, még növekedés is történik, akkor
a kivitelezők nem kényszerülnek rá az áraik csökkentésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.