BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassuló infláció mellett drágulnak tovább az albérletek

Az egekbe szökő bérleti díjak nagyobb tudatosságra sarkallják itthon az albérletet keresőket. A fővárosban és a vármegyeszékhelyeken is számottevő a drágulás.

Továbbra is hullámzó teljesítmény jellemzi az albérletpiacot. Októberben az országos átlagos lakbérek 0,4 százalékkal haladták meg az egy hónappal ezelőtti értéket, éves szinten pedig 13 százalékkal kerülnek többe a kiadó lakások – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal és az Ingatlan.com legfrissebb lakbérindexének eredményeiből.

Budapest,,Hungary,-,May,4,,2023:,Feet,Of,Shoppers,,Cotumers,
Az infláció lassul, de az albérletárak tovább emelkednek.
Fotó: Shutterstock

A lakbérindex adatai szerint ingadoznak a bérleti díjak. Nyár óta visszafogott csökkenésre, stagnálásra és szerény emelkedésre egyaránt volt példa.

A bérleti díjak hullámvasutazása részben azzal magyarázható, hogy a mostani árszinteken már nagyon megnézik a bérlők, melyik lakást veszik ki. Havi 10 ezer forintos különbség ugyanis éves szinten már 120 ezer forintos megtakarítást jelent

– értékelte az adatokat Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Budapesten jelentős a drágulás

Hozzátette, hogy a mindennapi kiadások növekedése miatt az albérletkeresők egyre körültekintőbben választják ki következő otthonukat, emiatt már nem lehet bármilyen áron kiadni sem Budapesten, sem a nagyvárosokban. Erre utal az is, hogy a kiadó lakások kínálata folyamatosan bővül, azonban a legjobb áron elérhető albérletek napok vagy órák alatt gazdára találnak.

ingatlan
Fotó: Ingatlan.com

Az ingatlanközvetítő portál november harmadik hetére vonatkozó adatai alapján bár az országos kínálat felemás képet mutat, a fővárosban éves összevetésben 10 százalékkal bővült, jelenleg már több mint 8500 lakásból válogathattak a bérlőjelöltek. A vármegyeszékhelyeken ugyanannyi kiadó lakást hirdetnek, mint tavaly ilyenkor, valamivel több, mint 2500 lakást.

Budapesten az átlagos bérleti díj 240 ezer forint, ami 40 ezer forintos emelkedésnek felel meg éves bázison. Kerületektől függően 160 ezertől 315 ezer forintig terjednek a bérleti díjak, ami 2500 és 50 ezer forint közötti drágulást jelent.

Csupán egyetlen budapesti kerületben csökkentek az árak, mégpedig a VII.-ben, ahol 10 ezer forinttal 210 ezer forintra mérséklődött az átlagos bérleti díj.

A nagyvárosok között nem változott a sorrend a lakásárak tekintetében

A vármegyeszékhelyek közül Veszprémben és Miskolcon tavaly novemberhez képest stagnáltak az árak, 160 ezer és 100 ezer forintnál tartanak most. A többi nagyvárosban 5000 és 60 ezer forint közötti drágulásokkal lehet kalkulálni. Az év tizenegyedik hónapjában a győri albérletek voltak a legdrágábbak, 190 ezer forintért szerepeltek a kínálatban, utána jön Debrecen és Székesfehérvár 180-180 ezres összeggel. A már említett Miskolc mellett a legolcsóbb nagyvárosok közé sorolható Salgótarján és Békéscsaba, ahol ugyancsak 100 ezer forint az átlagos bérleti díj.

Ingatlan.com
Fotó: Ingatlan.com

Ingatlanpiac: akár 46 millió forintot is adhat a kormány a falura költözőknek – térképpel

Kivételes helyzetben lesznek jövőre a falusi CSOK-os települések, egyben vonzó lokációnak számíthatnak jövőre az ingatlanpiacon. Csakhogy fontos tisztában lenni a részletekkel.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.