„Az elhanyagolt városi ipari területek fejlesztésére elindított kormányzati rozsdaövezeti akcióterv részeként kaptuk meg a lehetőséget, hogy rehabilitáljuk az egykori Láng Gépgyárat és környékét. Saját pénzből, saját erőforrásainkat felhasználva 2022 szeptemberében vágtunk neki a környezeti kármentesítésnek, amely idén decemberben ér véget. A projekt nem új keletű, a tervezési folyamat már régóta zajlik, sok időt és energiát fektettünk bele, a több tízmillió eurónyi tervezési és előkészítési költségek mellett. Miután egy 8,2 hektáros fejlesztésről van szó, ezért arra is figyelünk, hogy elegendő mennyiségű parkolóhely legyen majd: összesen 3125 darab parkolót hozunk létre. Tulajdonképpen bevisszük a Forgách utcát a föld alá, ahol többszintes parkolóház lesz. De ez még nem minden: úgy döntöttünk, hogy egy kéthektáros közparkot, és ezáltal egyedi mikroklímát is kialakítunk, fákkal és rengeteg növénnyel” – mondta a Világgazdaságnak Zentai Péter, a beruházás mögött álló Southblaze Kft. egyik tulajdonosa és vezetője.
Az már egy ideje köztudott, hogy Budapestre költözik az úszás és a medencés sportok világszövetsége, a World Aquatics (WA, amely a FINA és a LEN összeolvadásából jött létre), nemrégiben pedig az is kiderült, hogy pontosan hova – a Váci út 152–158. alatt fekvő volt Láng Gépgyár rozsdaövezeti területére.
Zentai Péter elárulta, már régóta tárgyalnak a világ harmadik legnagyobb sportszervezetével, és hatalmas sportdiplomáciai sikerként értékeli, hogy a WA végül úgy határozott, majdnem ötven év után a svájci Lausanne-ból átteszi a székhelyét a magyar fővárosba. „A verseny ráadásul egyáltalán nem volt lefutott: Londont, Bahreint, Abu-Dzabit és Szingapúrt is sikerült maga mögé utasítania Budapestnek. Erre pedig tényleg minden magyar büszke lehet” – jegyezte meg Zentai Péter, aki szerint ezután jelentősen nőni fog hazánk szerepe és jelentősége a vizes sportokban.
A szövetség azt is vállalta, hogy a hazánkba költöző központjában
minden második alkalmazott magyar lesz, vagyis rálátást kapunk majd a WA működésére.
„Nagyon szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy az úszóink is profitáljanak ebből a beruházásból” – hangsúlyozta.
A hibrid megoldásoknak köszönhetően a tervezőasztalon eddig is jól megfértek egymás mellett a lakóingatlanok, az üzletek és az irodák, a sport pedig nagyjából két éve került képbe. Zentai Péter kiemelte, 1432 lakást építenek fel itt, míg a World Aquatics székháza a Turbina utca felőli oldalon, részben a műemlékvédelem alatt álló, Alpári Ignác által tervezett szerelőcsarnok hasznosításával valósul meg. „Ez azt jelenti, hogy mintegy bruttó 419 700 négyzetméternyi földfelszín alatti és feletti területet alakítunk ki.” Ebből a tervek szerint
A projekt része az is, hogy a Váci úti oldalon lévő műemléki épületeket megóvják, amelyek új konferenciafunkciót kapnak. Ez egyébként az egykori kazánkovács- és szerelőműhely épülete.
A bérleti konstrukció 15 plusz 15 évre szól majd, a létesítményben egy normál méretű, 50 méteres versenymedencén kívül a világon kuriózumnak számító, fedett óriás műugrótorony is lesz. „A specifikációt illetően nem sok mozgásterünk van, azt és úgy kell megépítenünk, ahogyan le van írva” – mutatott rá. Az ingatlanfejlesztő beszélt arról is, hogy a világversenyeknek továbbra is a Duna Aréna ad majd otthont, amely a beruházás helyszínétől csupán két-három perc sétára található. A sportcentrum kihasználtsága pedig hosszú távon biztosított azzal, hogy a WA gyakorlatilag házhoz jön 2026-ban. A szövetség teljes immunitást kap, minden szempontból önálló lesz – fogalmazott Zentai Péter, hozzátéve, a kollégái között nemcsak sportot szerető, de ahhoz értő emberek is vannak, akik a World Aquaticsszel „közösen lélegeznek, mozognak”, miközben a kormány mellett az emberek többsége is támogatja ezt a projektet.
A tervek szerint a vizes komplexum 2026 végére készülhet el, de a sportági világszövetség részben már a jövő évben átköltözik a magyar fővárosba. Az is felmerült, hogy a 2027-es vizes világbajnokságot – melynek központi helyszíne a Duna Aréna – már innen fogják lebonyolítani.
Ahogy azt a Világgazdaság is megírta, az augusztusi budapesti atlétikai világbajnokság megrendezésével hazánk gyakorlatilag megmutatta, hogy felkészült akár egy olyan méretű és színvonalú sportesemény lebonyolítására is, mint az olimpia. Zentai Péter szerint a nyári játékok megszervezésének erős a gazdasági hatása, nem beszélve a tőkebefektetésekről, a turizmusról vagy a hosszú távon jelentkező bevételi lehetőségekről.
Az, aki úgy véli, hogy egy olimpiarendezés hülyeség, a hírnév mellett pedig nincs szükségünk se a pénzre, sem a fejlődésre, valószínűleg nem ezen a világon él
– közölte.
Korábban a beruházó a projektértéket 500 millió euróról közel egymilliárdra növelte, mert számolni kellett az építőipari anyagárak emelkedésével, és számos újszerű, energiatakarékos, innovatív megoldás bevezetésével. A fejlesztés egyszerre biztosít lakhatási lehetőséget a pályakezdő fiatalok, családosok számára, miközben a legmodernebb irodai megoldásokkal szolgálja ki a teljes irodapiaci szegmenst úgy, hogy közben a város új „zöld szíveként” is funkcionál majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.